Dünya

Son dakika! Danimarka’da Sosyal Liberal Partide cinsel taciz skandalı

Danimarka’da Sosyal Liberal Parti lideri Morten Östergaard, partisinden bir kadına cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle başkanlıktan ayrıldı.

Danimarka’da azınlık hükümeti Sosyal Halkçı Partinin, parlamentodaki oylamalarda çoğunluğu sağlamasında takviye veren partiler arasında bulunan Sosyal Liberal Partinin (Radikale Venstre) lideri Morten Östergaard, Radikale Venstre üyesi Lotte Rod’a cinsel tacizde bulunduğunu itiraf ederek parti başkanlığını bıraktı.

Bir basın açıklaması yapan Östergaard, takriben 10 sene önce yaşanan bir olayda, Lotte Rod’un demeç ettiği cinsel tacizi kendisinin yaptığını itiraf ederek, partisinin güvenini yitirdiği için parti liderliğinden istifa ettiğini bildirdi.

Parti grubunda yapılan takriben 7 saatlik toplantıda eski Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard ile Başkan Yardımcısı Sofie Carsten Nielsen arasında yapılan oylamada Sosyal Liberal Parti başkanlığına Sofie Carsten Nielsen seçildi.

Olayın geçmişi

Sosyal Liberal Partili milletvekili Lotte Rod, 16 Eylül’de sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamada, partinin gençlik kollarında ve partide birkaç defa cinsel tacize uğradığını duyurmuştu.

Rod, kendi isteği dışarıda bacağının üstteki kısmına elini koyan partidaşlarının elini sürüklemek zorunda kaldığını vurgulamıştı. Danimarka’da geçen ay 322 bayan siyasetçi ülkede bayan politikacıların da cinsel tacize maruz kaldığı yönünde bir bildiriye imza koymuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Davut Çolak

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu