Siyaset

Son dakika haber | Bakan Kurum: ‘Siirt’te Ulu Cami’nin civarda kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yüce Cami’nin civarda önemli bir şehirsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğini belirterek, “Bakanlığımız TOKİ eliyle 250-300 aralarında rezerv konut üretecek. Projemizin inşasını inşallah 2021 yılı Mart ayına kadar yapmak istiyoruz. TOKİ eliyle bugüne kadar Siirt‘e 535 milyon liralık yatırım yaptık” dedi.

Dağıtılmış çalışmalar ve temaslarda bulunmak üzere Siirt’e gelen Bakan Kurum, Siirt Valiliğini ziyaret etti. Haysiyet defterini imzalayan Kurum, ardındaki makamında Vali Osman Hacıbektaşoğlu ile görüştü. sonra Siirt Belediyesine geçen Bakan Kurum, Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, Siirt Milletvekili Osman Ören, AK Parti İl Başkanı Ekrem Olgaç ve ilçe belediye başkanlarıyla İl Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Bakan Kurum, toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Siirt’te bugüne kadar kentsel dönüşüme 12 milyon liralık destek sağladık, 490 riskli binanın 460’ının yıkımını gerçekleştirdik. Selçuklu mirasımız olan Ulu Cami’nin etrafında önemli bir şehirsel mutasyon projesi gerçekleştireceğiz. Takriben 800 bağımsız birimin olduğu 40 bin metrekarelik alanda önemli bir şehirsel değişim projesi başlatıyoruz. Bakanlığımız TOKİ eliyle 250-300 aralarında rezerv konut üretecek. Projemizin inşasını inşallah 2021 yılı Mart ayına değin gerçekleştirmek istiyoruz. TOKİ eliyle bugüne kadar Siirt’e 535 milyon liralık yatırım yaptık. Bin 286 sosyal ev yapı ettik ve vatandaşlarımıza teslim ettik. 147 de sosyal donatı ihtiyacını giderdik. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı proje doğrultusunda Türkiye’de 100 bin sosyal konut projemiz var. Siirtimize de 504 sosyal konut projesi gerçekleştiriyoruz. İnşallah yıl ardına kadar ihalesini gerçekleştirip 2022 yılına kadar konutlarımızın teslimini yapacağız” dedi.

“81 ilimizde 250 Halk Bahçesi’ni projelendirdik, bir kısmının açılışını gerçekleştirdik” diyen Kurum, “Siirt’te de İbrahim Hakkı Hazretleri’nin türbesi etrafına hem de büyük kasaba merkezinde 14 bin metrekarelik alana bir Halk Müziği Bahçesi projelendirdik. Finansmanı için belediyemize 5 milyon lira İller Bankasından hibe sağlıyoruz. Irk Bahçesi’ni inşallah sene sonuna kadar ihale edeceğiz. Ahali Bahçesi içerisinde bir de Ahali Kıraathanesi yapacağız” diye konuştu.

Siirt’te bugüne kadar kentsel dönüşüme 12 milyon liralık yardım sağladıklarını bildiren Bakan Kurum, 490 tehlikeli binanın 460’ının yıkımını gerçekleştirdiklerini söyledi. Bakan Kurum ve beraberindekiler sonradan Ulu Cami ve çevresinde analiz yaptı. Burada bir nehir ocağı girişinde vatandaşlarla ve esnafla bir araya gelen Kurum, yapılacak proje hakkında görüş alışverişinde bulundu. Ardındaki Ülkü Mahallesi’ne geçen Kurum, analiz yaparak, vatandaşlarla görüştü. Yeni Mahalle’de Ahali Bahçesi yapılması planlanan alanda incelemelerde bulunan Bakan Kurum, projeyle ilgili yetkililerden data aldı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve burada yapılacak proje için alanda inceleme yapan Kurum, meydan genişletme çalışmalarında yeşil alana ağırlık verilmesi talimatını verdi.

(İHA)

Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'Son dakika haber | Bakan Kurum: 'Siirt'te Ulu Cami'nin etrafında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirileceğiz'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu