Siyaset

Son dakika haber! – Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ‘Türkiye’nin verdiği kararlar tercih yok yapılması gerekli olanlardır’

– Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Türkiye’nin verdiği kararlar tercih değil yapılması zorunlu olanlardır”

BRATİSLAVA – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bratislava Küresel Emniyet Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin verdiği kararlar tercih yok yapılması gerekli olanlardır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Slovakya’nın başkenti Bratislava’da düzenlenen Bratislava Küresel Emniyet Forumu’na katıldı. Bakan konuşmasında, yöresel ve küresel güvenlikte Türkiye’nin rolü hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan, forumda Türkiye’nin yöresel ve küresel güvenlikte rolü hakkında direktifler yaparken, Türkiye ve dünya gündemindeki başlıklara da değindi. Türkiye’nin dış politikası hakkında konuşan bakan, “Türkiye’nin verdiği kararlar seçim yok yapılması gerekli olanlardır” diyerek Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada yaşanan olayların gerisinde yapılması gerekenlerin uygulandığını belirtti.

Forumda Doğu Akdeniz ve Kıbrıs adası çevresinde ortaya çıkan uyuşmazlık konularına değinen Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin haklarının görmezden gelindiğine değindi. Hidrokarbon kaynaklarının aralarında Türkiye’nin de bulunduğu tüm dünya ülkelerine ait olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye’nin araştırma çalışmaları için 7 sene beklediğini belirtti. Yunanistan’ın Türkiye politikasını hiçbir dünya ülkesinin kabul etmeyeceğini ileten Çavuşoğlu, birçok kez birlikte çalışmaların yürütülmesi için teklifte bulunduklarını ama aralıksız reddedildiklerini açıklama etti.

Doğu Akdeniz’de yaşanan Oruç Reis olayına da değinen Bakan Çavuşoğlu, “Türk savaş gemilerinden önce Yunan savaş gemileri harekete geçti. Oruç Reis’e hücum etmek istediler ve saldıracaklardı. Türk Savaş gemileri bu durumu engellemek ve Yunan gemilerini önlemek için mecburen müdahale ettiler. Türk ordusuna ve gemilerine verilen bir emri vardır; Hiçbir süre birincil silahla ateş etme ancak ateş edildiğinde ise karşılık ver” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu konuşmasında Azerbaycan‘da yaşanan savaşa da değinerek, Azerbaycan’ın kendi toprağı olan Dağlık Karabağ’ın 30 yıla aşkın Ermenistan işgali aşağıda olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, “Çoğu ülke Azerbaycan ve Ermenistan için çözüm bulmayı denedi ancak tümü başarısız oldu. Ermenistan ise bu durumdan kuvvet alarak Dağlık Karabağ’a saldırdı. Şu an Azerbaycan kendine ait toprakları geri edinmek için savaşması gerektiğine inanıyor ve bunu yapmak zorundalar da” ifadelerini kullanarak Azerbaycan’a destek verdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin NATO ve Rusya ile yaşanan hava savunma sistemleri gerginliği hakkında, “Türkiye olarak savunma sanayisindeki ihtiyaçlarımızı yerine getirmek zorundayız. Bu ihtiyaçlarımızı NATO ülkelerinden karşılamak isteriz fakat ABD ile görüşmelerimizden bir netice alamadık. Türkiye’nin ise aslında hava savunma sistemine ihtiyacı var. Bizde mecburen Rusya ile anlaşarak S 400 hava savunma sistemlerini aldık. Diğer bir ülkeden alım yapmamız, NATO’ya sırtımızı döndüğümüz anlamına gelmez. İhtiyaçlarımızı bir ya da diğer ülkeden karşılamak zorundayız” açıklamasını yaparak yaşanan olayın gerginliğe neden olmaması gerektiğini iletti.

(ÖSÇ -BA-Y)

Son dakika haber! - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 'Türkiye'nin verdiği kararlar seçim değil yapılması gerekli olanlardır'Son dakika haber! - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 'Türkiye'nin verdiği kararlar seçim değil yapılması gerekli olanlardır'Son dakika haber! - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 'Türkiye'nin verdiği kararlar seçim değil yapılması gerekli olanlardır'Son dakika haber! - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 'Türkiye'nin verdiği kararlar seçim değil yapılması gerekli olanlardır'Son dakika haber! - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 'Türkiye'nin verdiği kararlar seçim değil yapılması gerekli olanlardır'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu