Siyaset

Son dakika haberi… – Bakan Pakdemirli: ‘Türkiye artık bütün dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke…

Bakan Pakdemirli: “Türkiye artık tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke oldu”

LEFKOŞA – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün KKTC’ye su akışının baştan sağlanması amacıyla düzenlenen törende, “Türkiye bundan böyle bütün dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke oldu” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’un katılımı ile bugün Geçitköy barajında düzenlenen törenle KKTC’ye suyun akışı tekrar sağlandı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da video konferans yöntemiyle katıldı. Bakan Pakdemirli törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a projeden ötürü teşekkür ederek, “Türkiye artık tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke oldu. Dünyanın en büyük köprülerini, dünyanın en büyük havalimanlarını, dünyanın en önemli mühendislik projelerini yapar ayla geldik” biçiminde konuştu.

Pakdemirli, “Hemen bu en büyük köprüleri yaptığımız zamanı düşünün, üstelik aynı köprü teknolojisi ve mühendisi ile de denizin aşağıda köprüler yapmaya başladık. Bu köprülerden olur ya otomobiller geçmiyor fakat hayat kaynağı olan su geçiyor. Ben burada Kuzey Kıbrıslı Türk kardeşlerim nezdinde sizlere ve zatıalinize Kıbrıs’ımıza ülkemize ve dünyada tek olan bu projeyi kazandırdığınız için tekrar tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Bakan Pakdemirli, “Çıkan bu arızayı sistemi iyileştirmek namına fırsat bildik” diyerek olumsuz hava şartlarının borulardaki arızaları ciddi bir yönde etkilediğini belirtti.

Bütün boruların karşılaşılan zorluklara rağmen 3 buçuk ay gibi kısa sürede bitirildiğini aktaran Pakdemirli, KKTC’ye yeniden su verilmeye başlandığını ifade etti.

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ise konuşmasında, “Sayın Cumhurbaşkanım arkada gördüğünüz gösterme şu anda Geçitköy barajının anlamsız hali. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı buranın dolu halini her zaman düş gibi geliyordu bundan kısa bir vakit önce maalesef. Fakat bugünden sonra her gün buraya gelecek bu gölet nasıl doluyor diye. O nedenle bir defa daha sizlere teşekkür etmek istiyorum” dedi.

“Su geldiği vakit mahsul çeşitliliği de olacak” diyen Bakan Oğuz, “Bu sayede KKTC’nin tarımsal gelişiminin yanına ekonomik girdisi de tarımsal anlamda fazla ilerleyecek. İstihdam anlamında da bize çok menfaat sağlayacak” dedi.

Anamur suyunun yarın itibari ile çeşmelerden akacağını her yerde gösteren Tarım Bakanı Oğuz, Türkiye’den gelen suyun tarımsal anlamda da suyun kullanılmasının amaçlandığını da söyledi. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Oğuz, tarımın gelişiminde Türkiye’den gelen suyun büyük katkı maddesi sağlayacağını ve KKTC’nin hesaplı anlamda da kalkınacağını aktardı.

Son dakika haberi... - Bakan Pakdemirli: 'Türkiye artık tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke...Son dakika haberi... - Bakan Pakdemirli: 'Türkiye artık tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke...Son dakika haberi... - Bakan Pakdemirli: 'Türkiye artık tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke...Son dakika haberi... - Bakan Pakdemirli: 'Türkiye artık tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke...Son dakika haberi... - Bakan Pakdemirli: 'Türkiye artık tüm dünyada olduğu gibi büyük mega projelere imza atan bir ülke...

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / EMİR ABDURRAHMAN BULUT

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu