Siyaset

Son dakika haberleri! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Kent Hastanesi Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye‘nin bütün imkanları ve kalbiyle dost ve kardeş Azerbaycan‘ın yanına olduğunu belirterek, “Karabağ işgalden kurtulana değin bu mücadele sürecektir.” dedi.

Erdoğan, Konya Şehir Halkı Hastanesi Açılış Töreni’nde, bugüne kadar ne dedilerse yaptıklarını, ne söyledilerse ardındaki durduklarını, ne vaat ettilerse yerine getirdiklerini söyledi.

Bu istikrarlı, faal ve tavizsiz tutum aleyhinde, uluslararası toplumun bütün aktörlerinin yöresel ve küresel denklemlerde Türkiye’yi hesaba katmak mecburiyetinde kaldığını bildiren Erdoğan, Türkiye’nin artık hem sahada keza de masada asli yeri olan bir ülke durumuna geldiğini açıklama etti.

“Kuşkusuz bunun bir bedeli oldu. Kimi zaman terör örgütleriyle, kimi zaman hesaplı tuzaklarla, kimi vakit milletlerarası baskılarla bizi yolumuzdan döndürmeye çalıştılar.” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hamdolsun bu yoldan dönmedik, dönmeyeceğiz. Hep söylediğimiz gibi başaramadılar, başaramayacaklar. Bugün Türkiye terör örgütleriyle mücadelesinde tarihinin en başarılı günlerini yaşıyor. Hangi örgütten olursa olsun hiçbir teröriste nefes aldırmıyor, adım attırmıyoruz. Sınırlarımıza dayanarak vatan topraklarına gözlerini dikenlere cevabımızı mücadeleyi sınırlarımız ötesine taşıyarak verdik. Bugün Suriye’de 8 bin 200 kilometrekarelik bir alanı teftiş aşağıda tutuyoruz. Bunu keyfi yapmadık, zevkten değil, yalnızca oralardan yapılacak saldırıları merkezinde denetim altına elde etmek için yaptık. Hala Suriye toprakları üzerinde terör adacıkları oluşturarak ülkemizi gözdağı hesabı yapanlar bundan böyle bu oyunun galibiyet şansı kalmadığını görmelidir. Ülkemize korkutma yaratıcı her yer bizim için harekat alanıdır.”

Erdoğan, benzer bir oyunun Akdeniz’de de oynanmak istendiğine dikkati çekerek, KKTC deniz sahasının arkasından Libya ile varılan anlaşma baştan sona Doğu Akdeniz’in önemli bir bölümünü meşru faaliyet alanı haline dönüştürdüklerini söyledi.

“Diyalog çağrımıza kulak verdiler”

Karadeniz’de keşfettikleri büyük doğal gaz rezervinin keza emeklerin karşılığının alınmasına hem de milletin moral bulmasına vesile olduğunu dile getiren Erdoğan, “Doğu Akdeniz’deki tartışmalarda ülkemize kurusıkı tehditlerle, içi manâsız şantajlarla, gülünç beden gösterileriyle geri adım attıramayanlar nihayet diyalog çağrılarımıza kulak vermek zorunda kaldı.” dedi.

Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki sular durulmamışken bu kere da Kafkasya’da kritik gelişmelerin yaşanmaya başlandığını belirterek, şöyle konuştu:

“Ermenistan, aşağılık katliamlarla işgal ettiği Karabağ sorunu hemen şimdi çözülmemişken her tarafta Azerbaycan topraklarına saldırdı. Ama bu kere hiç beklemediği bir sonuç ile karşılaştı. Kardeş Azerbaycan devleti hem kendi topraklarını savunmak ayrıca işgal altındaki Karabağ’ı kurtarmak üzere büyük bir harekat başlattı. Şu başlıca değin cephede başarıyla ilerleyen Azerbaycan ordusu böylece çok yeri işgalden kurtardı. Türkiye olarak tüm imkanlarımızla ve bütün kalbimizle dost ve kardeş Azerbaycan’ın yanındayız, yanında olacağız. İnşallah Karabağ işgalden kurtulana dek bu uğraş sürecektir.”

Türkiye’nin, her yerde inşa edilen küresel siyasi ve hesaplı düzende hak ettiği yeri almasının, içeride ve dıştan bahşedilen mücadelenin zafere ulaşmasına alt olduğunun altını çizen Erdoğan, bunun için her fırsatta 2023 hedeflerine ulaşmanın önemine muhabere ettiklerini, bu konudaki kararlılıklarını ortaya koyduklarını kaydetti.

“Kalkınma hamlelerimizi dikkatsizlik etmiyoruz”

Geçmişte bu tür kritik dönemlerin hepsinde Türkiye’nin vaktini ve enerjisini kendi iç mücadelesiyle yitirmesine neden olanların bu defa hüsrana uğradığını vurgulayan Erdoğan, milletin gösterdiği birlik ve birliktelik sayesinde bu oyunları nafile çıkardıklarını, tüm tuzakları bozduklarını vurguladı.

“Bir yandan 83 milyon vatandaşımızın her birinin geleceğini teminat altına bölge bu büyük mücadeleyi verirken, öteki yandan yeniden yapılanma hamlelerimizi de ihmal etmiyoruz.” diyen Erdoğan, şunları açıklama etti:

“Bilhassa ekonomide geçtiğimiz yıl ve bu yılın ilk çeyreğinde dinç bir toparlanma yaşanmıştı. Salgının etkisiyle ikinci çeyrekte birazcık durakladık, şu anda üçüncü çeyrekle ilgili her gün yeni ve hoş haberler alıyoruz. Dün, eylül ayı ihracatımızın 16 milyar doların üstüne çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığının müjdesini milletimizle paylaştık. Bugün de otomotiv satışlarının 90 binin üstüne çıkarak, yine tüm zamanların rekorunu kırdığını görüyoruz. Hem organize sanayi bölgelerimizdeki elektrik tüketimi de geçtiğimiz ay, yılın rekorunu kırdı. Daha geçen hafta Gaziantep’teki Organize Sanayi Bölgemizde 300’ün üzerinde tesisin birdenbire açılışını yaptık. Yine De bu güzel gelişmeyi bile gölgelemeye kalktılar fakat ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye’nin çoğaltma, gelişme, kalkınma yolunda her yerde hızlandığı gerçeğini değiştiremeyecekler.”

“Türkiye’nin birincil bisiklet pisti yapılacak”

Erdoğan, bu güzel tablonun olumlu yansımalarını şehir şehir halkı ülkenin her köşesinde gördüklerini belirterek, son 18 yılda Konya’ya toplam 60 milyar lirayı aşan yatırım yaptıklarını dile getirdi.

Bunun Konya’ya olan aşklarından, sevdalarından kaynaklandığını dile getiren Erdoğan, eğitimde 8 bin 604 sınıf inşa ettiklerini, şehre biri devlet üniversitesi almak üzere 3 yeni üniversite kazandırdıklarını, üniversite öğrencileri için 20 bin 537 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtıklarını, toplamda 7 bin yatak kapasiteli 3 yükseköğrenim yurdunun inşasının devam ettiğini aktardı.

Erdoğan, stadyumla toplam 70 spor tesisini, gençlik merkezi gibi eserleri tamamladıklarını, eskileri yenilediklerini belirterek, 5. İslam Dayanışma Oyunları’nın gelecek yıl Konya’da yapılacağını, bu kapsamda şehre jimnastik salonu, olimpik yüzme havuzu, atletizm pisti gibi tesislerin yanı sıra Türkiye’nin birincil bisiklet pisti yarışmalarının yapılacağı alanın da yapı edileceğini söyledi.

(Sürecek)

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mehmet Tosun

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu