Gündem

Son Dakika: KKTC’de Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmı halkın kullanımına açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hafta içinde ilan ettiği gelişme bugün hayata geçti, 46 yıldır yaklaşık olarak hayalet kente dönen Kapalı Maraş resmi olarak açıldı.

1974’TE BOŞALTILDI

İkinci Kıbrıs Uzlaşma Harekatı sonrasında Türk ordusunun kontrolü sağladığı Maraş, adayı ikiye ayıran yeşil hat üstünde kalması nedeniyle BMGK kararıyla 1974’te boşaltıldı ve iskana kapatıldı.

O dönemde meşhur otelleri ve sahiliyle dünyanın önde gelen turizm merkezleri aralarında gösterilen Maraş’ın baştan açılması için bulunulan girişimler sonuçsuz kalmıştı. Gazimağusa şehri sınırları içinde kalan fakat girişin yasaklanmış olduğu bölge, Ada’daki taraflar aralarında yapılan müzakerelerde de daima masaya gelmiş hatta takasta kullanılması zeka görüşülmüştü.

Son Dakika: KKTC'de Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmı halkın kullanımına açıldı

AÇMA ÇALIŞMALARI GEÇEN YIL BAŞLADI

Geçen yıl 18 Haziran’da toplanan KKTC Bakanlar Kurulu bir karar alarak Maraş’ın yeniden açılması ve bunun için bilirkişi bir ekibin bilimsel envanter çalışması yapması kararını duyurmuştu. Bu kapsamda Temmuz ayında KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay kente giderek envanter çalışmalarına katılırken Ağustos ayında ise Türk gazetecilerden oluşan heyetler bölgedeki çalışmaları yerinde izleyerek 46 sene daha sonra bölgeye ayak basan eksik sayıdaki sivillerden oldular.

Son Dakika: KKTC'de Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmı halkın kullanımına açıldı

KKTC BAŞKANI DUYURMUŞTU

Hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Kendi toprağımızdan kamuya ait olan sahil ve Demokrasi Caddesi ile kıyı bölgesini halkımızın istifadesine sunmak için çalışmalarımızı başlatıyoruz. Perşembe günü sabahleyin saatlerinde halkımızın Maraş sahilinden istifade etmesine başlayacağız” demişti.

Son Dakika: KKTC'de Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmı halkın kullanımına açıldı

ERDOĞAN KARARI DESTEKLEMİŞTİ

Erdoğan da Maraş’ın açılmasına Türkiye’nin her tür desteği vereceğini açıklama etmiş ve “Maraş Ada’daki çözümsüzlüğün bir parçasıdır. Kıbrıs’ın geleceğini bundan böyle hayaller yerine maddesel gerçekler üzerine yapı etme kararı aldık” diye konuşmuştu.

Maraş, Ada’da Türkiye’nin 1974’teki Barışma Harekatı’nın arkasında kuzey ile güneyi ayıran, Birleşmiş Milletler (BM) kontrolü altındaki Yeşil Hat’ın üstünde yer alıyor. Ancak, Türkiye’nin askeri bölge duyuru ettiği Maraş, Yeşil Hat üzerinde olmasına rağmen BM kontrolünde olmayan iki bölgeden birisi.

Son Dakika: KKTC'de Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmı halkın kullanımına açıldı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu