Ekonomi

Son Dakika: KKTC’de takriben 46 yıldır kapalı olan Maraş, perşembe günü açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar‘ı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kabule, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Başbakan Sayın Tatar’dan COVİD-19’la mücadele ve salgının KKTC ekonomisine etkileriyle ilgili data aldım. Türkiye bugüne dek Kıbrıs Türkünün hak ve çıkarlarını kendi yargı ve çıkarlarından bambaşka tutmadığını bütün dünyaya göstermiştir. Kıbrıs Türkünün huzur ve refahı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağını ortaya koyduk ve bundan kimse kesin olmama duymamalıdır.

“DOĞU AKDENİZ’DE KIBRIS TÜRKÜ HAK ETTİĞİ ŞEKİLDE TEMSİL EDİLMELİDİR”

Doğu Akdeniz meselesinin iki boyutu vardır. Birincisi Türkiye’nin kıta sahanlığındaki haklarının korunması, diğeri ise Kıbrıs Türk halkının ada etrafındaki doğal kaynaklarla ilgili hak ve çıkarlarının garanti edilmesidir. Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin içinde olmadığı hiçbir senaryonun galibiyet ihtimali yoktur. Son yapılan AB zirvesinde Kıbrıs Türk halkının yeniden değil sayıldığını gördük. Türkiye bu adaletsizliğin sürmesine müsade vermeyecektir. Önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan Doğu Akdeniz Konferansı’nda da Kıbrıs Türkü mutlaka adalet ettiği şekilde temsil edilmelidir.

Son Dakika: KKTC'de yaklaşık 46 yıldır kapalı olan Maraş, perşembe günü açılıyor

Ersin Tatar’ın açıklamalarından satır başları:

“Kapalı Maraş‘ın her yerde açılması konusuyla ilgili yeni bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum. Barışma Harekatı ardındaki Maraş da kendi kaderine terk edilmişti. 90’lı yıllarda tekrar tekrar masaya getirilmesine rağmen Rum Kesimi nedeniyle neticeye kavuşturulamamıştır. 2019’da halkımıza verdiğimiz sözlerden birisi Kapalı Maraş’ın açılmasıydı. Çalışmalarımızı bir aşamaya getirdik ve birincil somut adımı atıyoruz. Kendi toprağımızdan kamuya ait olan sahil ve Demokrasi Caddesi ile kıyı bölgesini halkımızın istifadesine arzetmek için çalışmalarımızı başlatıyoruz.

“PERŞEMBE GÜNÜ AÇIYORUZ”

Perşembe günü sabahtan saatlerinde halkımızın Maraş zarfında istifade etmeye başlayacak. Maraş meselesini her türlü siyasi rekabetin üstünde ulusal bir dava olarak görüyoruz. Taşınmaz mal komisyonu 74 öncesi adalet sahiplerinin her tarafta evlerine-meslek yerlerinetemin edecek faaliyetleri sürdürmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da şüphesiz dikkate alınmaktadır. Maraş meselesinde yeni bir safhaya geçiyoruz. Maraş’ta attığımız bu geri dönülmez adımın KKTC’ye, tüm hemşehrilerimize ve adanın tamamına şanslı olmasını diliyorum.”

ERDOĞAN: ARDINA KADAR DESTEKLİYORUZ

Tatarın arkasından baştan konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çözümsüzlüğün bedeli defalarca Kıbrıs Türküne ödetilmek istenmiştir. Maraş da bu çözümsüzlüğün bir parçası olarak kapalı kalmıştır. 2017’de yapılan Fazla Çevrili Görüşmelerin ardındaki bundan böyle Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüm ihtimali kalmadığı görülmüştür. Kıbrıs’ın geleceğini hayaller yerine somut gerçekler üstüne inşa etme kararı aldık. Maraş’ın KKTC toprağı olduğu tartışmasız gerçektir. Buradaki tasarruf hakkı da Kıbrıs Türk makamlarına aittir. Hazırladığınız yol haritası çerçevesinde Maraş’ın hoş sahil şeridini halkınızın istifadesine sunma kararınızı sonuna kadar destekliyoruz. Sizin bu cesur kararınız için şahsım, milletim namına tebrik ediyorum.” dedi.

Son Dakika: KKTC'de yaklaşık 46 yıldır kapalı olan Maraş, perşembe günü açılıyor

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu