Dünya

Son Dakika! Putin: Ermenistan’a karşısında sorumluluklarımız var ama çatışmalar Ermenistan toprağında yapılmıyor

Putin, Rus devlet kanalı Rossiya 24’e açıklamalarda bulunarak Ermenistan saldırıları sebebiyle Azerbaycan‘ın Karabağ bölgesinde başlayan çatışmalara dair değerlendirmeler yaptı.

“ENDİŞELİYİZ”

Karabağ’da yaşananların “trajedi” olduğunu savunan Putin, “Çok endişeliyiz çünkü Azerbaycan, Ermenistan ve Dağlık Karabağ, buralarda yaşayan bütün halk müziği bize yabancı değiller. Rusya’da takriben 2 milyon Azerbaycanlı ve bundan daha artı da Ermeni yaşıyor. Çok sayıda Rus vatandaşı, bu ülkelerle dostça ve akrabalık ilişkileri sürdürüyor. Bu kuşkusuz büyük bir trajedi. İnsanlar ölüyor. İki taraftan da büyük kayıplar var.” ifadelerini kullandı.

ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTI

Çatışmaların yakın zamanda sona ereceğini umduklarını bildiren Putin, “Olası olan en kısa zamanda mütareke sağlanması için çağrıda bulunuyoruz.” dedi.

“PAŞİNYAN’LA BAĞLANTI HALİNDEYİM”

Ermenistan’ın KGAÖ üyesi olduğunu anımsatan Putin, şunları kaydetti: “Bu anlaşma çerçevesinde Ermenistan’a karşısında kayıtlı sorumluluklarımız var; ama bu çatışmalar, Ermenistan toprağında yapılmıyor. Rusya uzlaşma çerçevesinde sorumluluklarını defalarca yerine getirir. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’la sürekli temas halindeyim. Rusya’nın müttefik olarak sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda bir soru işareti değil”

Son Dakika! Putin: Ermenistan'a karşı sorumluluklarımız var ama çatışmalar Ermenistan toprağında yapılmıyor

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu