Ekonomi

Son Dakika! Türkiye’ye tabanca ihracatını erteleme kararı alan Kanada’ya Dışişleri’nden birincil tepki: Çifte standarttır

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde aralıksız çatışmalarda kullanıldığı iddiası ile ülkesinin bir takım teknolojiler için Türkiye‘ye verdiği ihracat iznini geçici olarak durdurduğunu açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı, Kanada’nın Türkiye’ye silah satışını durdurmasına şu açıklama ile sert tepki gösterdi:

“Kanada’nın Azerbaycan’ın 30 senedir Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmak için verdiği haklı mücadeleyi mazeret göstererek, bazı askeri ürünlerin ülkemize ihraç izinlerinin askıya alındığına ilişkin açıklaması bu ülkenin çifte standartlı yaklaşımının göstergesidir.

“HERHANGİ BİR İZAHATI OLAMAZ”

Kanada’nın, bu yüzyılın en büyük insanlık dramlarından birinin yaşandığı Yemen’deki krize askeri olarak müdahil olan ülkelere tabanca ihraç etmekte herhangi bir beis görmezken ve BM uzmanlarınca hazırlanan raporlarda deha eleştiri konusu olan bu silah satışlarını yöresel güvenliğe katkı olarak ibraz ederken, bir NATO müttefikine savunma ürünleri ihracatını engellemesinin herhangi bir izahatı olamaz.

“MÜTTEFİKLİK RUHUNA UYMIYOR”

Kanada, bilhassa Barıştırma Pınarı Harekatı’nı başlattığımız dönemden bu yandan, müttefiklik ruhuna uymayacak şekilde, ülkemize yönelik askeri malzeme ihracat izinleri konusunda engeller çıkarmakta, işbirliğinden uzakta bir tutum sergilemektedir.

“BEKLENTİMİZ, ÇİFTE STANDARTLARDAN UZAKTA BİR POLİTİKA İZLENMESİ”

Türkiye ayrıntılı bir ihracat denetim rejimine sahiptir ve söz konusu rejimlerden kaynaklanan yükümlülüklerini de titizlikle uygulamaktadır. Kanada’dan beklentimiz, çifte standartlardan uzak bir politika izlemesi, ülkesindeki Türkiye karşıtı çevrelerin etkisi aşağıda kalmadan ve sıcacık siyasi çıkar hesaplarına hapsolmadan hareket etmesidir”

Son Dakika! Türkiye'ye silah ihracatını durdurma kararı alan Kanada'ya Dışişleri'nden ilk tepki: Çifte standarttır

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu