Dünya

Son Dakika! Yunan mahkemesi, fazla sağcı Altın Şafak Partisi’nin suç örgütü olduğuna karar verince sokaklar karıştı

Yunanistan’da fazla sağcı Altın Şafak partisinin liderleri, suç örgütü yönetmekten suçlu bulundu. Atina’daki temyiz mahkemesi de beş buçuk yıldır devam eden davada partiyi ‘kabahat örgütü’ olarak tanımladı.

DURUŞMA ÖNÜNDE KARIŞIKLIK ÇIKTI

Alexandras Caddesi’ndeki mahkeme önünde toplanan on binlerce antifaşist “Masum değiller. Naziler cezaevine” sloganları attı. Kararın açıklandığı sıra Altın Şafak’ı protesto eden antifaşistlere polis arasında kargaşa çıktı. Çıkan kavgada polisin biber gazı kullandığı bahis edildi.

ÇEŞİTLİ SUÇLAMALAR YÖNETİLDİ

CNN Türk Atina temsilcisi, haberi şu sözlerle yorumladı: “Yunanistan’da takriben 5.5 yıl süren ırkçı Neo Nazi Altın Şafak davasında karar az önce açıklandı. Atina Ağır Cinayet İstinaf Mahkemesi, bütün 453 oturumdan sonradan Altın Şafak Partisi’ni suç örgütü olarak duyuru etti. Partinin lideri de dahil 18 kişiye de ceza, adam yaralama, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, patlayıcı silah bulundurmak, darbe teşebbüsü, siyasi parti görüntüsü aşağı organize ve suç örgütü düzenlemek, suç örgütü yönetmek gibi suçlamalarda suçlu ilan edildi. Cezaları önümüzdeki saatlerde öğreneceğiz”

TÜRKİYE KARŞITI POLİTİKALARIYLA BİLİNİYORDU

Türkiye ve göçmen karşıtı politikalarıyla aşina Altın Şafak Partisi, 2012 ile 2015 yıllarında yapılan üç seçimde yüzde 6 ile yüzde 7 arasında oy almayı başarmıştı. Parti son olarak 2018 seçimlerinde ise yaklaşık yüzde 3 oy almıştı. Nazi yanlısı parti üyeleri Yunan kamuoyunda çoğu kez antisemit ve neonazi olarak tanımlanıyordu.

Son Dakika! Yunan mahkemesi, aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nin suç örgütü olduğuna karar verince sokaklar karıştıSon Dakika! Yunan mahkemesi, aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nin suç örgütü olduğuna karar verince sokaklar karıştı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu