Teknoloji

Sonuçları Epeyce Çarpıcı Olan ‘Uyku’ Araştırması: 2,5 Yaşına Değin Çok Manâlı

Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, uyku ile ilgili bir araştırma yaptılar. Epeyce çarpıcı sonuçlara ulaşılmasını karşılayan araştırma, 2,5 yaşında uykunun vücuda etkisinin değiştiği sonucuna ulaştılar. Uzmanlara göre uyku, 2,5 yaşına dek beynin korunmasını sağlarken bu yaştan daha sonra bu amaca hizmet etmiyor.

Araştırmaya dahil olan bilim insanlarından Gina Poe, 30 yıldır uyku üstünde araştırmalar yapıyordu. Bu konudaki son araştırmasında acayip bir sonuca ulaşan Poe, 2,5 yaşına dek olan bebeklerin uykudan uyandırılmaması gerektiğini, çünkü bu süreçte beyindeki hasarların tamir edildiğini söylüyor. Dahası araştırmalara kadar beyindeki hasarın düzeltilmesi, neredeyse yalnızca uyku esnasında meydana geliyor.

Uyku

Hayvanlar alemindeki tüm canlı türleri, kurnaz oldukları saatlerde çeşitli nörolojik hasarlara maruz kalıyorlar. Bu hasarlar, birçok vakit önemsenecek şeyler olmasa da süre içerisinde birikerek beyin hastalıklarına yol açabiliyor. İşte doğrusu uyku da bunun engellenmesini sağlıyor. Bir canlı uyuduğu sırada gövde, beyindeki hasarlı bölgelerin temizlenmesi üzerinde çalışıyor.

Bilim insanları, bu çarpıcı sonuçlara ulaşabilmek için bugüne değin yapılmış olan 60’tan artı araştırmayı irdelediler. Yapılan araştırmalarda REM uyku süresi, beyin ile beden boyutu gibi değişkenler üstünde duran bilim insanları, bilhassa de beyinsel gelişimin tamamlandığı 2.5 yaşında REM uyku süresinin dikkate değerinde şekilde azaldığı sonucuna ulaştılar. İşte bu şart, uykunun hizmet ettiği şeyin 2,5 yaşında değiştiğini gösteriyor.

Uyuyan bebek

Araştırmayı daha da ilginç kılan şey ise elde edilen bulguların yalnızca insanları kapsamadığı. Uzmanlar, tavşan, fare ve hatta domuzlarda da benzer sonuçların olduğuna ulaştılar. Bu bağlamda REM uyku süresini detaylıca inceleyen bilim insanları, öyle çok canlı türünün yenidoğan üyelerinin, uykularının yüzde 50’sini REM uykusuyla geçirdiği sonucuna ulaştılar. Yaşlandıkça bu zaman gitgide artarak azalırken 50 yaşına gelmiş bir erişkin, uykusunun yalnızca yüzde 15’ini REM uykusunda geçiriyor. Bu da haliyle, beyindeki hasarın giderilmesini az kalsın imkansız ışık halkası getiriyor.

Tahlilci Van Savage, bilhassa de üniversite dönemlerinde uykuyla çok savaştığını oysa bu savaş yüzünden vicdan azabı duyduğunu söylüyor. Hayatının her döneminde dinç bir uykuyu seçim etmesi gerektiğinin farkına vardığını söyleyen bilim insanı, eğer bu duruma dikkat etseydi şu an daha dinç bir hayat sürebileceğine inandığını sözlerine ekliyor.

Uyku

Gina Poe yaptığı açıklamalarda, yetişkin bir insan için ortalama uyku süresinin yedi buçuk saat olduğu ifade ediyor. Yenidoğan bir bebeğinse bunun iki katına gereksinim duyduğunu açıklayan bilim insanı, iyi bir uykunun sıhhat açısından fazla kayda değer olduğunu, uykunun bir ilaç olarak düşünülmesi gerektiğini açıklama ediyor. Poe’ya kadar uyku, adamakıllı bedava olan mükemmel bir ilaç.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu