Teknoloji

Sony’nin PlayStation 5’te Kullandığı Akıcı Metal Ne İşe Yarıyor?

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız haberimizde, Sony’nin PlayStation 5’in içini açıp, tüm donanımı bir bir gösterdiği bir videoyu sizlere aktarmıştık. Bu haberimizde ise sizlere, o gün paylaşılan videonun olur ya de en can herif noktasından bahsedeceğiz. Yani Sony’nin PlayStation 5’te değişken metal kullandığından ve bunun neden tercih edildiğinden.

İşlemcisi olan her elektronik ürünün en büyük problemi sıcaklıktır. Piyasadaki tüm işlemciler, tasarlandıkları oranda en iyi performansı sunabilmek için önemli bir yük altında çalışırlar. Bu da haliyle yüksek sıcaklığa yol açar ve sıcaklığın bir şekilde aktarılması gerekir. İşte bu noktada termal macunlar kullanılıyor. İşlemcilerin üzerine yerleştirilen soğutucularla işlemcilerin sentez noktasına sürülen bu macunlar, sıcaklığın soğutucu ekipmana aktarılıp, işlemci sıcaklığının belirtilmiş bir seviyede kalmasını sağlarlar. Sony ise yeni oyun konsolunda, termal macun yerine akıcı metal kullanıyor. Bu da PlayStation 5’in performansı açısından kritik bir önem talep ediyor.

PlayStation 5’te akıcı metal kullanılmasının nedeni, termal macunların etkisini birkaç kat artmak

PlayStation 5

Sony, PlayStation 5’te AMD tarafından üretilen bir işlemcinin kullanılacağını şimdiden açıkladı. Bu yüksek performanslı işlemci, oyunseverler için en iyi deneyimi sunmak için geliştirildi. Haliyle PlayStation 5 mühendisleri, çalışırken cayır cayır yanan işlemcinin performans kaybı yaşamaması, oyuncuların bu durumdan etkilenmemesi için yeni bir çözüm arayışına girdi. İşte bu noktada karşımıza meydana çıkan çözüm de termal macun olarak kullanılan akışkan metal. Mühendisler bu sayede hem yüksek performansı keza de PlayStation 5’in gürültüsüz çalışmasını sağlamış oldular.

Haberimizin bu noktasına değin akıcı metalleri övdüğümüzün farkındayız. Bunca iltifatın üstüne, bu malzemelerin neden daha önce kullanılmadığını, yalnızca PlayStation 5 değil diğer dizüstü bilgisayar ya da masaüstü PC’lerde neden tercih edilmediğini sorgulamış olabilirsiniz. Haklısınız da… Ama işlemcisi olan ürünlerde akıcı metal kullanılmıyor oluşunun bazı nedenleri var. Şimdi de bu nedenlere yakından bakalım.

CPU

Değişken metalin uygulanması fazla zordur. Çünkü adı üzerinde bu araç gereç bir metal. Yani elektrik akımını iletebilen bir yapıya sahip. Bu da doğru bir şekilde uygulanmayan akıcı metalin, cihazda kısa devreye neden olabileceği anlamına geliyor. Ayrıca istikrarsız metaller, akışkanlık açısından da avantajlı yok. Eğer daha önce işlemcinizin termal macununu değiştirdiyseniz bilirsiniz; termal macunlar diş macunu kıvamındadır. Akıcı metal ise akışkanlığı ile kullanılan ürünlerin nakliyesini zorlaştırıyor. Hatta yeterince iyi uygulanmamış bir akıcı metal, küçük bir sallantıda bile çevre birimlere ulaşabilir. İşte bu tür bir aksilik da henüz bahsettiğimiz gibi kısa devrelere yol açabilir.

Sony, akışkan metalli soğutma sistemi için en düşük 2 yılını harcadı

Sony göre yapılan açıklamalara tarafından mühendisler, PlayStation 5’in işlemcisini soğutmaya yarayacak sıvı metal çözümü için en düşük 2 yıl harcamışlar. Bu sürecin epeyce sancılı geçtiğini söyleyen yetkililer, değişken metalin kabul sürecinde akla gelen tüm ihtimallerin değerlendirildiğini, bu ihtimallerin bir bir deneme edildiğini söylüyor. İşte tüm bu testlerden geçen sistem, bugün PlayStation 5’e yaşam veren kritik parçalardan bir her birine haline gelmiş durumda.

PlayStation 5

“O vakit PlayStation 5 hiç ısınmayacak.” Hayır, böyle bir şey söz konusu yok

Sony’nin PlayStation 5’te akışkan metal kullanması, bu oyun konsolunun hiçbir vakit ısınmayacağı anlamına gelmiyor. Çünkü termodinamik yasaları gereğince böyle bir şey olası yok. Akışkan metalin bu konsola tek katkısı, çalışan işlemcinin açığa çıkardığı sıcaklığın dışarı aktarılmasını karşılamak. Fakat olaya performans açısından baktığımızda, Sony bu çözümle birlikte termal macunlardan daha iyi çalışan bir sistem geliştirmiş oldu. 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu