Gündem

Soru işaretleri bir yıldır giderilmedi

AKP’li Şirin Ünal’ın evinde güvenilmez şekilde hayatını kaybeden Nadira Kadirova’nın ölümünün üzerinden bir yıl geçmesine karşın soru işaretleri aydınlatılmadı. Kadirova Ailesi’nin avukatı Doğan, yetersiz soruşturma ve tahlil yapılarak dosyanın kapatıldığını belirtirken ağabey ise “Adalet sağlanmadı” dedi.

Soru işaretleri bir yıldır giderilmedi

İsmail ARI

AKP İstanbul Milletvekili Sevimli Ünal’ın evinde, 23 Eylül 2019’da güvenilmez şekilde hayatını kaybeden Özbekistanlı Nadira Kadirova’nın ölümünün üzerinden bir yıldan pozitif zaman geçti. Geçen süreye rağmen karanlıkta kalan çoğu nokta hâlâ aydınlatılmayı bekliyor.

Kadirova Ailesi’nin avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan, takipsizlik kararı verilerek tüm itirazlara rağmen kapatılan dosyanın Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararla tekrar açılabileceğini söyledi. Doğan, soruşturmadaki ihmaller zincirini BirGün’e anlattı. Nadira Kadirova’nın ağabeyi Muhammet Ali Kadirov ise “Adaletin sağlanmadığını” vurgulayarak “Sesimizi duyun” dedi.

‘SESİMİZİ DUYUN’

“Kardeşimin ölümünün üzerinden bir sene geçti lakin adaletin sağlanmaması bizi kahrediyor” diyen Nadira Kadirova’nın ağabeyi, “Yargı sağlanmadı. Ünal, fotoğraflar paylaşıyor, Ayasofya’ya, camiye gidiyor ve TBMM’de geziyor. Avukatımız İlyas Doğan çoğu şeyi ortaya çıkardı. En basitinden parmak izleri bile alınmamış fakat buna rağmen hukuken bir sonuç alamadık. Bugüne kadar suçlarını örtmek ellerinden ne geliyorsa yaptılar. Lütfen sesimizi duyun, duyurun. Kardeşimi öldüler” ifadelerini kullandı.

İTİRAZLAR REDDEDİLDİ

Soruşturmadaki çoğu eksikliği saptama ettiğini hatırlatan Avukat Doğan ise “Savcılık soruşturmaya ilişkin kovuşturmaya yer yoktur kararı vermişti ve Sulh Canice Hakimliği’ne yaptığım itiraz başvurusunda da tespit ettiğim eksiklikleri sundum. Nadira’nın kanında bazı ilaç maddeleri saptama edilmişti ve bunlardan biri bayıltıcı bir ilaçtı. Bunun için Ankara Şehir Hastanesi’ne bu maddenin incelenmesi için başvuruda bulundum lakin bu reddedildi. Durum uygun tutulan tutanaklarda da çelişkiler vardı. Bütün itirazlarımız gibi bu da reddedildi” diye konuştu.

BAZI DELİLLER ÖZELLİKLE GÖRÜLMEDİ

Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) 5 Haziran’da başvuru yaptığını da anımsatan Doğan şunları dile getirdi: “AYM’ye yaptığım başvuruda bununla birlikte Adli Tıp Kurumu’nun yaptığı yetersiz incelemeleri de aktardım. Keza başvuruda bu vefat olayının kuşkulu olduğunu, olayın olduğu andan itibaren bu olaya intihara denildiğini ve delil birleştirme aşamasında da olaya böyle bakıldığını ve makamların yetersiz soruşturma yaptığını açıklama ettim. Delillerin bunun intihar yok, cinayet olabileceğini gösterdiğini belirterek yaşam hakkının ihlal edildiği görüşüyle başvurdum. Benim kanaatim olayda bazı delillerin özellikle görmezden gelindiği yönünde. Çünkü mevcut deliller 23 yaşında bir kadının bu şekilde intihar edeceğini düşündürtmüyor. Tekrar benim kanaatim AYM’nin bütün bunlar dikkate alacağı ve soruşturmayı bitmiş başlatacağı yönündedir. Ulus vicdanın rahatlaması için bu soruşturmadaki çelişkilerin giderilmesi gerekiyor.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu