Teknoloji

‘Sosyal Ağ yasası’ yürürlüğe girdi: Yasaya uymayanları ne bekliyor?

AKP iktidarının sosyal medyayı teftiş altına olmak amacıyla hazırladığı ‘sosyal ağ yasası’ bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yabancı kaynaklı sosyal medya sağlayıcılarının Türkiye’de bir delege bulundurmasını gerekli kılan yasa, 5 kademeli bir ceza sistemi içeriyor. Sürecin sonunda Google, Twitter, Facebook, YouTube ve WhatsApp gibi platformlara erişim büyük oranda engellenebilir.

‘Sosyal medya yasası’ yürürlüğe girdi: Yasaya uymayanları ne bekliyor?

HABER MERKEZİ

AKP ile MHP’nin karşılıklı çalışmasıyla TBMM’de 29 Temmuz’da kabul edilen ve kamuoyunda ‘sosyal ağ yasası’ olarak bilinen İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Yasa, bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

Yasaya kadar, Türkiye’den jurnal erişimi 1 milyondan pozitif olan tanıdık olmayan kaynaklı her sosyal ağ sağlayıcısı, ülkede en düşük bir temsilci bulundurmak zorunda. Aralarında WhatsApp, Facebook, Instagram ve Twitter gibi yayın kullanılan platformların da bulunduğu sosyal medya sağlayıcılarına, temsilci atamamaları durumunda yasa dahilinde derece derece cezalar uygulanacak.

5 AŞAMALI CANICE SİSTEMİ

Yasaya uygun hareket etmediği belirlenen sosyal ağ sağlayıcılarına, Veri ve Teknoloji Kurumu (BTK) göre bir uyarıda bulunulacak.

Birinci aşamada, uyarıyı takip eden 30 gün içinde, yasanın gerekli kıldığı vekil devir işlemini yapmayan sosyal ağ sağlayıcılarına, BTK tarafından 10 milyon lira para cezası verilecek.

İkinci aşamada ise para cezasını peşine düşüp takip eden 30 gün içinde, tekrar delege atanmamışsa bu defa sağlayıcılara 30 milyon lira para cezası kesilecek.

Üçüncü aşamada reklam yasağı getirilmesi ve dördüncü aşamada yüzde 50 oranında bant daraltma (erişimi yavaşlatma) cezası uygulanacak. 5’inci aşamada ise Sulh Canice Hakimliği’nden söz konusu sosyal ağ sağlayıcıları için yüzde 90 bant daralma istek edilecek.

Bunlarla birlikte, sosyal ağ sağlayıcılarına, kesilen cezaların arkasında vekil görevlendirilmesi yapılması durumunda, yönetimle ilgili para cezasının 4’te 1’i değin ceza kesilecek.

DEMIN TEMSİLCİLER ATANMADI

Yasanın 1 Ekim (bugün) itibariyle yürürlüğe girmesine karşın, şimdiye kadar WhatsApp, Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya ağ sağlayıcıları, Türkiye’ye vekil atadıklarına ilişkin bir açıklamada bulunmadı. Delege atamamaları durumunda bu sosyal ağ sağlayıcılarına, uygulanacak para cezalarının gerisinde, büyük oranda erişim engellenebilir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu