Teknoloji

Sosyal Medyayı Şekillendirip Daha Sonra Unutulan İnternet Sitesi: HOTorNOT

Bundan 20 yıl önce internette yeni açılan bir site ayrıca insanların eğlenmesini sağladı keza de çok büyük tepki çekti. Şaka olsun diye üretilmiş komiklik amaçlı bir teşebbüs, bir anda internetin kayda değer aktörlerinden biri oldu. 

HOTorNOT adlı sitede esas olarak insanların fotoğraflarına bakıp, çekiciliklerine kadar 1 ile 10 arasında değişen notlar veriyordunuz. Hem başkalarının size verdiği notları da görmeniz muhtemel oluyordu. Bugünkü gibi sosyal ağ platformları, en iyi internetin 1024 MB olduğu o dönemde o kadar muhtemel değildi. 

Sosyal medyanın yüzüne bakmadığı atası

hotornot

Web 2.0 üstünde kayda değer etkiye sahip olan HOTorNOT, yaratıcılarına kadar insanların verdikleri puanlar üzerinden etkileşime girmesini sağlayan, iki yönü olan irtibat fikrini puanlar üzerinden bildiren bir internet sitesi idi. O günlerden bu günlere sitenin Web 2.0 üzerinde önemli etkisi oldu.

Oyunlaştırılmış dijital irtibat sonradan yaklaşık olarak hayatımızın bir parçası oldu. Ödüller, puanlar, özel çerçeveler, özel sosyal etkileşim seçenekleri derken günümüzde o kadar fazla etkileşim rakamlara indirgendi.

Daha da önemlisi böylece fazla internet girişimi için, o dönemde ulaşması daha güç olan barındırma hizmetlerini de HOTorNOT sağlamıştı, keza de ücretsiz olarak. Bu girişimler arasında Twitter, daha sonra Google Maps’e dönüşen Zipdash ve Bittorrent gibi meşhur girişimler de yer alıyordu. YouTube da bir zamanlar sitenin videolu bir klonu idi.

Viral olma kavramını yaratan site

hotornot

HOTorNOT gerçekten can sıkıntısından ve internetin özgürlüğünü tanıtma isteğinden ortaya çıkmış olan bir siteydi. Viral olmayı virüslerin dünyasından reklamcılığa içeren bu site, sahiplerine Silikon Vadisi dışında da ünlü olmayı karşılayan ilk sitelerden biriydi. 

Siteyle ilgili acayip bir başka nokta ise ilham aldığı noktalardı. İnternetin birincil “meme”lerinden biri olan ve bizim İnternet Mahir, dünyanın Turkish Stud olarak bildiği fenomen de sitenin en manâlı ilham kaynaklarından biriydi. Günümüzün internetine baktığımızda İnternet Mahir birincil romantik profil idi.

Sene 2020 ve HOTorNOT’tan yıllar sonra bundan böyle çok sayıda sosyal ağ uygulamasını hayatımızın her noktasına entegre etmiş durumdayız. Günümüzde böylece hatırlanmayan bu şakaya ise Web 2.0 fazla şey borçlu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu