Ekonomi

Sürat sınırını aştığı gerekçesiyle canice kesilen sürücü, mahkemeye başvurarak cezayı iptal ettirdi

Sinop’ta yaşayan inşaat mühendisi Özgürlük Bükcüoğlu’na 27 Nisan’da sürat sınırına uymadığı gerekçesiyle 288 TL para cezası kesildi.

Milliyet’te bulunan habere kadar, e-Devlet’te cezayı gören ve bir hafta sonra canice tebligatını alan Bükcüoğlu, hız sınırına uyduğunu belirterek cezanın iptali için mahkemeye başvurdu. Geçtiğimiz haziran ayında Sinop Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz dilekçesini sunan Bükcüoğlu, “‘Karayollarında Hız’ başlıklı kitapta karayollarındaki sürat ölçüm cihazlarının 2-3km/sa kusur payıyla ölçüm yaptıkları açıkça belirtilmektedir.İlgili karar tutanağında tespit edilen hızımın 56km/sa olduğu belirtilmektedir. Tutanakta kayıtlı ihlal bölgesinde otomobiller için en fazla hız sınırının 50km/sa olduğu ve bölgede radarla hız kontrolü yapıldığına dair dikkat levhası yolun şehir içinde kalan kısmında olmasına rağmen önüne park eden araçlardan nedeniyle açıkça görülmemektedir” ifadelerini kullandı.

“KUSUR PAYI OLABİLİR”

21 Eylül’de kararını veren mahkeme cezanın iptaline karar verdi. Gerekçe olarak ise şu ifadelere yer verildi:

“Bütün dosya kapsamı incelendiğinde şehir halkı mesken yeri içinde otomobiller için sürat limiti 50 km olup yüzde 10 yasal tolarans ile 55 km olduğu, başvuranın sürat miktarının ise 56 km/sürat olmakla birlikte hız sınırı sadece 1 km/sa aştığı sabittir. Aradaki 1 km/sa hızın şoför kadar yol durumuna göre trafik akışına ayarlanmasının kolay olmadığı, sürat göstergelerinde fark edilmeyecek değin düşük bir değerde olduğu görülmektedir. Radar aracının kalibrasyonunun kontrolü olsa deha 1-2 km/sa kusur payının hava ve çevre koşullarına kadar kabul sayılabileceği anlaşılmakla itiraz edenin itirazı yerinde görülerek kaçak düzenlenen tutanağın iptaline ve para cezasının kaldırılmasına karar verildi.”

“KURALA UYMASAM 90’LA GİDERDİM”

Kararı hakkaniyetli bulduğunu söyleyen Serbest Bükcüoğlu, “Kurala uymayı düşünen birine dijital ortamdaki 1 km/sa kusur payından dolayı böyle bir cezanın yazılması hakkaniyetli olmazdı. Zaten kurala uymasam 50km/sa sınırlı bir yolda 90km/sa ile giderdim, 56 km/sa ile yok” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu