Siyaset

‘Sürekli müşterek mücadele’

Parti yöneticileri tutuklanan, belediyelerine el konulan HDP, önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği PM toplantısında yeni yol haritasını belirleyecek.

‘Sürekli ortak mücadele’

BirGün Ankara

20 eski ve yeni parti yöneticisi gözaltına alınan, bu isimlerden 17’si tutuklanan HDP’de “Bundan daha sonra ne yapılmalı?” sorusu tartışılıyor. Önceki gün Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) toplayan HDP, kısa zaman içerisinde Parti Meclisi (PM) toplantısı gerçekleştirerek kararını verecek.

Yerel seçimlerde kazandığı 65 belediyeden sadece altısında yönetimini devam ettirebilen, fazla sayıda belediye başkanı, belediye meclisi üyesi, eski ve yeni parti yöneticisi tutuklanan HDP, bu süreçte gösterilen dayanışmanın son dönemdeki en geniş detaylı birliktelik olduğuna dikkati çekerek “Aralıksız iki taraflı mücadele” platformu oluşturmak için harekete geçme kararı aldı. Önümüzdeki günlerde PM’yi de toplayacak parti yönetimi, burada belirlenen hedefe ulaşmayı sağlayacak yol haritasını tartışacak. AKP ve MHP ittifakına karşısında rakip kesimlerin bir araya gelmesi için ellerinden geleni yapma kararı bölge parti yönetimi, PM toplantısının peşinde son süreçte kendilerine yardım ziyareti yapan parti ve kitle örgütlerine iade-i ziyarette bulunacak.

Burada ortak çaba talebi ve bu kapsamda PM’de belirlenecek öneriler aktarılacak. Cumhur İttifakı’nın baskıcı politikalarına karşısında halkı da içerisine alan bir dayanışma modelinin oluşturulması istenecek.

PM toplantısı öncesinde kamuoyuyla dağıtılmış mesajlar paylaşan HDP yönetimi, Cumhur İttifakı’na “meydan okudu.” HDP MYK göre yapılan açıklamada, “AKP, MHP iktidar bloğu, ülkenin her tarafına yaydığı zorlama, sindirme, nefret edilen şey ve ümidini yitirme iklimini içeride ve dışında çatışma, savaş ve stres politikasıyla sürdürürken hak ve kolluk güçleri eliyle tüm muhalefet dinamiklerini bastırmayı hedeflemektedir. Faşizm, toplumun boyun eğmez, umut ve moral kaynağı olan güçlerine yönelerek büyük bir umutsuzluk ve yılgınlık yaratmak istemektedir” denildi.

KAZANAN DEMOKRASİ OLACAK

İktidarın demokratik mücadele dinamiklerini eritmek ve bir araya gelmelerini önlemek için bütün ideolojik aygıtlarını devreye koyduğu açıklama edilen açıklamadan öne çıkanlar şöyle:

“Partimize karşın siyasi kırım operasyonlarının hedefinde sadece HDP’nin değil partimiz şahsında bütün yargı ve demokrasi mücadelesini yürütenlerin mücadelesine, eşbaşkanlık ve eşdeğer temsiliyet iradesine, ortaya konulan bayan özgürlükçü sisteme, kadın kırıma karşısında kadınların iki taraflı mücadelesine hücum olduğunu biliyoruz. MYK toplantımızda Kürt halkının ve Türkiye halklarının demokrasi ve hak mücadelesine aleyhinde başlatılan bu nefes aldırmayan hücum dalgasına karşı bağımsızlık mücadelesini sağlamlaştırmak önümüzdeki dönemin esas yol haritası olarak belirlenmiştir.

Detaylarını önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağımız mücadele döneminin kaybedeni AKP, MHP iktidarı ve politikaları, kazananının demokrasi ve özgürlük mücadelesi olacağını çoktan duyuru ediyoruz.”

HDP’YE DAYANIŞMA ZİYARETİ

ÖTE YANDAN CHP SOL KANAT Sekreteryası HDP’ye dayanışma ziyaretinde bulundu. Sekreterya namına yapılan açıklamada Ulusal İrade lafını ağzından düşürmeyen siyasal iktidarın, HDP’nin bölgede yaşayan insanların ezici çoğunlukla kazandıkları belediye başkanlıklarını görevden alıp yerlerine kayyum atamasına karşısında durulması gerektiği ifade edildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu