Siyaset

Suudi Arabistan’ın Türkiye mallarına uyguladığı boykotun belgesi ortaya çıktı

Suudi Arabistan 2 yıldır çeşitli nedenleri mazeret göstererek Türkiye’ye ait malları limanlarda bekletiyor. Konuya ilişkin tanımlama yapan CHP’li Güzelmansur, Arabistanlı ithalatçıların Türkiye mallarının Suudi Arabistan’a girişinin engellendiğine ilişkin açıklamalarının belgesini paylaştı.

Suudi Arabistan’ın Türkiye mallarına uyguladığı boykotun belgesi ortaya çıktı

Suudi Arabistan, 2 yıldır Türkiye’ye ait mallarını limanlarda bekletip, çürüyecek aşamaya getirerek uyguladığı örtülü kısmi boykotu bütün boykota dönüştürüyor. Hem belirtilene kadar, ithalatçılarına Türkiye malı ithalat etmemelerini söylüyor. Uymayacak olanları da canice-i yaptırımlarla korkutma ediyor.

Yaşanan durumun ardındaki, Suudi Arabistanlı ithalatçılar gönderdikleri yazı ile, Türkiyeli ihracatçılarını “Türkiye mallarının Suudi Arabistan Krallığına girişinin engellendiği” konusunda bilgilendirerek, bundan böyle mal göndermemelerini, gönderirlerse yükümlülük almayacaklarını bildirdiler.

suudi-arabistan-in-turkiye-mallarina-uyguladigi-boykotunun-belgesi-ortaya-cikti-786475-1.

Konuyla ilgili yorumlama yapan Cumhuriyet Ahali Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, kısmi boykotta deha ilk önce almak Hataylı elde etmek üzere, bölge ihracatçısı ve çiftçisinin çok önemli bedensel kayıplar yaşadığını kaydetti.

Güzelmansur, şöyle devam etti:

Siyasi kriz öncesi 1 haftada Türkiye’den Suudi Arabistan’daki raflara ulaşan ürünler, ambargo uygulamasıyla 21-30 günde limanlardan çıkış yapabilir duruma geldi. Bu şart tonlarca ürünün çürüyerek çöpe atılmasına, ihracatçının yüz binlerce dolar zarara uğramasına niçin oldu. Sorun çözüleceğine, günden güne artarak devam etti. Bunu ihracat rakamlarından da görüyoruz. 2017’nin 1 Ocak-31 Ağustos döneminde, yani siyasi kriz öncesi, 117,5 milyon dolar olan ihracatımız, 2020 yılının benzer döneminde 94,5 dolara indi. Hatay’ın Suudi Arabistan’a olan ihracatındaki düşüş %20’dir. Geçen yılın ilk 8 aylık dönemi ile bu yılın ilk 8 aylık döneminde Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatındaki düşün %16,24’dür” dedi.

‘SORUN ÇÖZÜLMEZSE YASAKLAMA DİĞER ÜLKELERE DE YAYILIR’

“Sorun çözüme kavuşturulmazsa, Suudi Arabistan’ın uygulayacağı bütün ambargo ittifak halinde olduğu Dubai, Bahreyn, Umman gibi ülkelere de yayılır” ifadelerini kullanan Güzelmansur,

“Bunun gerçekleşmesi halinde hem Hatay’daki ayrıca Akdeniz bölgesindeki ihracatçıların iflası mecburi olacağı gibi, tarımdan kopan çiftçi sayısı daha da artar. Sorun yalnızca ihracatçı ve çiftçiyle de sınırlı kalmaz. Çünkü ihracatın sekteye uğraması sadece ihracatçıyı değil üreticileri, sandıkçıları, ambalajcıları, nakliyecileri ve daha böylece fazla sektörü de olumsuz etkiler. İşsizler ordusu daha da büyür. Türkiye’nin şu an içinde bulunduğu ekonomik krizde bu sorunun çözümsüz bırakılması gibi bir lüksümüz değil” diye konuştu.

İKTİDAR NEDEN SESSİZ?

İktidarın Suudi boykotu ile ilgili sessizliğine de uyarı çeken Güzelmansur, sessizliğin manidar olduğunu kaydetti.

Güzelmansur, şöyle konuştu:

“Besbelli hukuksuz bir ambargo uygulaması var. İhracatçı, çiftçi perişan oldu. Oysa iktidar şimdiye dek Suudi Arabistan’ın boykotuna ilişkin tek bir laf etmedi. Ne bir ‘Eyyyyy Suudi Arabistan’ lafı duyduk, ne misliyle karşılık verileceğine dair bir açıklama işittik. Ne de uluslararası hukuka aykırı bu koşul aleyhinde ilgili merciler nezdinde adalet arayacaklarını bildirdiler. Bu sükunet epeyce manidar.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu