Eğitim

Tabletsize takviye değil isteyen İHL’ye 50 bin TL

İmam konuşmacı liselerinin akademik başarısının artırılması nedeniyle hemen her yıl bambaşka bir uygulamayı hayata geçiren MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, acilen de ERDEM isimli yeni bir proje başlattı. Proje kapsamında yardım başvurusu yapan İHL’lere 15-50 bin TL ödenek verilecek.

Tabletsize destek yok isteyen İHL’ye 50 bin TL

Mustafa M. Bildircin

Din adamı yetiştirmek nedeniyle kurulan ama fen, sosyal ve Anadolu liseleri programlarını bünyesinde toplayan imam konuşmacı liselerindeki akademik başarısızlığın önlenememesi MEB’i baştan harekete geçirdi. İHL öğrencilerinin akademik başarılarının geliştirilmesi ve “Ulusal, manevi, ahlaki değerleri benimseyen bireyler olarak yetiştirilmesi” nedeniyle “Eğitimde Rehberlik ve Destekleme Modeli (ERDEM)” projesi başlatıldı.

Bütçesinin büyük bölümünü Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne aktaran Milli Eğitim Bakanlığı, imam hatip liselerinin eğitim kalitesini kuvvetlendirmek için bir kere daha harekete geçti. İHL’lere karşın Ekim 2019’da başlatılan, “Akademik Takviye Programı” isimli projenin hemen şimdi bir yılı tamamlanmadan, benzer amaçlı yeni bir proje daha hayata geçirildi.

BÜTÇE 50 BİN TL

ERDEM adı verilen proje dahilinde yardım için başvuran imam konuşmacı liselerine 15 bin TL ile 50 bin TL arasında bütçe verilmesi kararlaştırıldı. Programın kasıt kitlesi Anadolu imam konuşmacı liseleri yöneticileri, öğretmenleri, öğrencileri ve velileri olarak belirlendi. Valilik, kaymakamlık ve lokal yönetimlerin yanı sıra STK’ler ile de protokol çerçevesinde işbirliğinin yolu açıldı. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, “Öncelikli konu başlığı” olarak sıraladığı akademik başarının artırılması başlığı ile “Kişisel ve Mesleki Gelişim, Bilimsel Çalışmalar ve Yenilikçi Düşünceler, Kültür ve Sanat, Maddesel Aktivite, Spor ve Afiyet, Toplumsal Sorumluluk ve Gönüllülük” başlıklarını desteklenecek proje konu başlıkları olarak sıraladı.

***

ÖDEME 2020 BÜTÇESİNDEN

Kullanım kılavuzuna göre, projeye sadece Anadolu imam konuşmacı liseleri başvurabilecek. Okulların azami bir başvuruda bulunabileceği projede mektep müdürleri, projelerin hazırlanması, sunulması ve proje sunumu için koordinatör görevlendirmede yetkili olacak. Proje zarfında gerçekleştirilecek faaliyetler için en fazla vakit dokuz ay olarak belirlendi. Projelerin bütçesi, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı bütçe programından karşılanacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu