Gündem

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ndeki tezgahların işgaliye izinleri iptal

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ndeki simit, kestane ve mısır tezgahlarının işgaliye izinlerini iptal etti. Tezgahların çoğunun benzer kişilere ait olduğu öğrenildi.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'ndeki tezgahların işgaliye izinleri iptal

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nin yetki ve sorumluluğunun kendisine ait olduğunu belirterek, meydan ve caddede faaliyet bildiren ve Beyoğlu Belediyesine işgaliye ödemesinde yer alan simit, kestane ve mısır tezgahı sahiplerine tebligatta bulundu.

İBB, tezgah sahiplerine bütün işgaliye izinlerinin iptal edildiğini bildirerek, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığına geçmiş yıllara ait işgaliye ödeme makbuzlarıyla müracaat etmelerini istedi.

Zabıta ekiplerinin tebligatı sonrası bazı tezgahlar kapatılırken, bir kısmı ise faaliyetlerine devam etti.

ÖDEMELER İBB’YE YAPILACAK

Konuya ilişkin İBB’den yapılan açıklamada, İstiklal Caddesi ve Taksim’in Büyükşehir Belediyesinin yetki ve sorumluluk alanında kaldığı hatırlatılarak, 2020 başında İstanbul genelinde amacı dışı kullanılan seyyar işgaliye izinlerinin iptal edildiği belirtildi.

İşgaliye ödemelerinin Beyoğlu Belediyesine yapılmasıyla ilgili herhangi bir yazışmaya ya da belgeye ulaşılamadığı aktarılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi yetki alanında yer alan tezgahların Beyoğlu Belediyesi yetki alanına çekilmesinin istendiği açıklama edildi.

Açıklamada ayrıca, bir takım şahıs ve firmalara pat diye fazla işgaliye izni verildiği ileri sürülürken, 2018, 2019 ve 2020 yıllarına ait işgaliye ödeme makbuzlarını ibraz eden 27 tezgah sahibine işgaliye izni verildiği kaydedildi.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, konuyla ilgili daha önce “İstiklal Caddesi İBB sorumluluğundadır ve bu caddedeki simitçilerin kira bedelleri de ilçe belediyesine değil İBB’ye ödenmelidir. Bölgedeki 60 tezgahtan 30’u ile uzlaşma sağlanmış olup, yalnızca bir fırına ait 11 simit tezgahı sanki tekelleşmelere müsaade edilmemiştir,” açıklamasında bulunmuştu.

BEYOĞLU CEVAP VERDİ

Beyoğlu Belediyesinden yapılan açıklamada ise ilçe belediyesinin 25 yıldır Taksim ve İstiklal Caddesi’nde temizlikten ışıklandırmaya kadar çoğu hizmeti gördüğü belirtildi.

Büyükşehir Belediyesinin yetki alanıyla ilgili “belli başlı arter” gerekçesini öne sürdüğü ifade edilen açıklamada, İBB’nin İstiklal Caddesi’nde temizlik, çöp toplama, ağaçlandırma, aydınlatma, zabıta görev ve sorumluluklarını almadığı kaydedildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu