Gündem

Tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nde talan başladı

Ev alanı, 680 araçlık otopark, 160 odalı otel, büro, kafe ve restoranların yapı edileceği açıklanan Ankara’nın tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nde çalışmalar başladı. ŞPO Ankara Şube Sekreteri Ömer Dursunüstün, “Duruşma kararlarına ve aralıksız davalara rağmen felaket ve restorasyon çalışmalarına başlandığını” açıkladı.

Tarihi Saraçoğlu Mahallesi'nde talan başladı

İSMAİL ARI

Ankara’nın tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nde, 124 adet daireden oluşan konut alanı, 680 araçlık otopark, 160 odalı otel, büro, kafe ve restoranların yapı edileceği proje için facia ve restorasyon çalışmaları başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile Recep Tayyip Erdoğanın imam hatipten arkadaşı Hasan Gürsoy’a ait olan Güryapı Şirketi göre yapılan projeye karşın tepkiler sürüyor.

TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şube Sekreteri Ömer Dursunüstün, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Pandemi koşullarını fırsata çeviren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Emlak Ev Gayrimenkul ve yüklenici işyeri olan Güryapı Şirketi, bugüne değin elde ettiğimiz hukuki kazanımlara, duruşma kararlarına ve devamlı davalarına karşın yıkım ve restorasyon amacıyla çalışmalarına başlamıştır” dedi.

tarihi-saracoglu-mahallesi-nde-talan-basladi-786201-1.

SAKLANARAK HIZLICA ALANDAN ÇIKARILIYOR

“Saraçoğlu Mahallesi 1’inci Derece Şehirsel Sit Alanındaki tarihi, kültürel ve doğal değerlerimizi sermayeye peşkeş çekmeyi amaçlayan benzer planlar aralıksız önümüze gelmektedir. Yapılan uygulamalar, Ankara’nın en değerli kamusal alanlarından birini sermayedarlara hediye edebilmek için değişik kamu kurumlarının seferber edilmesidir” diyen ŞPO Ankara Sekreteri Ömer Dursunüstün şunları anlattı:

“Saraçoğlu mahallesinde sürdürülen rant politikası, iktidar-anapara ortaklığında türlü usulsüzlüklerle devam ettirilmektedir. 27 Eylül’de yaptığımız gözlemlerde, daha önce sondaj çalışmaları yapılan Dip cadde çevresindeki tescilli binaların ahşap doğramaları ve yapı donatı elemanlarının söküldüğü, meydana çıkan hafriyatın gözlerden saklanarak hızlıca alandan çıkarıldığı saptama edilmiştir. Plan zarfında, burada yer alan tescilli yapıların yıkılacağı, yerine yeraltı otoparkı ve otel yapılacağını biliyorduk. 95’inci Sokak’ta ise davaları devam eden planın dahilinde olan restorasyon projesi üç binada başlatılmıştır.

tarihi-saracoglu-mahallesi-nde-talan-basladi-786202-1.

ALANA GİRİŞİMİZ ENGELLENDİ

Bütün bu uygulamalar hukuki olarak inşaat ve ruhsat bilgilerinin belirtilmesi gereken, alandaki işçilere sorduğumuzda ‘aslında olması gerekir fakat yok’ dedikleri inşaat tabelası olmadan sürdürülmektedir. Bu uygulamalar hukuki süreçlere ve şehircilik ilkelerine aykırıdır. bir de alana girişimiz engellenmiştir. Dip Sokak’ın her iki girişi güvenlik görevlilerince kapatılmış, kamuya ait olan sokakta yürümek Emlak Ev’un iznine ast kılınmıştır. Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak yasal mücadelemizi sürdürürken, kamuoyunu bilgilendirerek Saraçoğlu mahallesinin takipçisi olduğumuzu belirtiriz.”

tarihi-saracoglu-mahallesi-nde-talan-basladi-786206-1.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu