Siyaset

TBMM halka yok, savaşa açıldı

TBMM’de birincil iki gün halkın acele ihtiyaçları yerine beş ayrı ülkeye karşın savaş tezkereleri görüşüldü. CHP, İYİ Parti ve HDP’nin “sıhhat”, “ekonomi” ve “siyasi baskılar” konulu gündem önerileri ise AKP’li ve MHP’li milletvekilleri kadar reddedildi.

TBMM halka değil, savaşa açıldı

BirGün ANKARA

TBMM’nin 27’nci dönem dördüncü yasama yılının birincil iki Genel Komite mesaisi, salgın hastalığın ardındaki derinleşen idareli, sosyal ve siyasal sorunlar yerine savaş tezkerelerine harcandı.

İktidarın aldığı kararlar doğrultusunda gündemini belirleyen TBMM Genel Kurulu’nda, ilk gündem maddesi, TSK askerinin Finansal, Orta Afrika Cumhuriyeti ile Lübnan’daki atama süresini uzatan Cumhurbaşkanlığı tezkereleri oldu.

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen tezkereler ile askerin bu bölgelerdeki atama süresi bir yıl uzatıldı. Genel Kurul’un ilk gününde CHP’den, “Aile Hekimliği sisteminde görülen sorunların saptama edilmesi ve zorunlu önlemlerin alınması”na ilişkin görüşme talebi geldi. İYİ Parti, “ Tıbbi aygıt ve medikal mahsul sektöründe yaşanan sıkıntıların sıhhat hizmetlerinde meydana gelecek mümkün tehdide dönüşmesinin önlenmesi” konusunun ele alınmasını istedi. HDP’nin röportaj talebinde bulunduğu konu ise çok sayıda partilisinin seçme ve seçilme hakkının yok edilmesine gerekçe gösterilen, “Kobane olayları” oldu. Muhalefetin siyaset ve afiyet alanındaki görüşme talepleri, AKP’li ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nun ikinci günü de savaş tezkeleri ile başladı. TSK askerinin Suriye ve Irak’taki tahsis süresinin uzatılmasına ilişkin hükümete verilen yetkinin uzatılmasına karşın Cumhurbaşkanlığı tezkereleri kabul edildi. Bu Nedenle iki günde beş bambaşka ülkedeki askerin varlığının sürdürülmesine yönelik kararlar alındı. öte taraftan hükümete, Irak ve Suriye’ye asker gönderme yetkisi veren tezkerenin süresi bir sene uzatıldı.

318355

MUHALEFET KENDİ GÜNDEMİNİ BELİRLİYOR

İktidarın dayattığı gündem yerine halkın gerçek sorunlarına yoğunlaşacağını belirten muhalefetin ikinci günde gündem dışı konuşmaları, “Pandemi sürecinde esnafın yaşadığı sorunlar” ile “HES barajlarının doğaya verdiği zararlar” üstüne oldu.

İYİ Parti’nin TBMM Genel Kurulu’nda ele alınmasını istediği konu, Samsun’da meydana gelen sel felaketi ve etkileri olurken CHP, salgının ekonomiye etkilerinin görüşülmesini istedi. HDP’nin grup önerisi ise helikopterden atılan vakaların araştırılması üzerine oldu. Üç grup önerisi de AKP’li ve MHP’li milletvekillerince reddedildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu