Siyaset

TBMM’den Müşterek Ilan: ‘Azerbaycan’ın Gerçekleştirdiği Savunmasını Destekliyoruz’


Türkiye Büyük Insanlar Meclisi’nde (TBMM) grubu bulunan siyasi partiler Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırılarını müşterek duyuru ile kınadı.

s-0b57c2bfc430459dd89313a845721665d6633a
AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti TBMM grupları karşılıklı bildiri yayımlayarak, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşın saldırısını kınadı.Bildiride, “Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu yer alan siyasi partiler olarak, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 28 Eylül’de Yukarı Karabağ’da ateşkesi ve milletlerarası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini maksat alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz” ifadesine yer verildi.

Bildiride şu ifadelere yer verildi

“Bizler, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azerbaycan‘ın gerçekleştirdiği savunmasını destekliyoruz. 30 yıla yakın süredir Yukarı Karabağ, Ermenistan’ın işgali altındadır. Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde barışçıl çözüme desteğimizi tekrarlıyoruz. Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan‘ın yanında olmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle Gazi Meclisimizdeki siyasi partiler olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan‘a başsağlığı dilerken, milletimizin dayanışma iradesini bir kere daha güçlü bir şekilde vurguluyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teşekkür mesajı yayımladı

s-5e56983b2a47364d3f497b6a46733529ca1566
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarının, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşın saldırısını kınayan müşterek bildirisi için teşekkür mesajı yayımladı. Erdoğan, “Türkiye’nin her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğunu güçlü bir şekilde onaylama eden bu iki taraflı bildiride imzası olan siyasi partilerimize şahsım ve Milletimiz adına teşekkür ediyor, Gazi Meclisimizi bu asil ve dinç duruşundan dolayı gönülden tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu