Gündem

Teftiş için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşma yaşadı

Rize’de filyasyon ekipleri, dere ocakları önünde masa civarda taburelerde oturularak yapılan sohbetlerin koronavirüs bulaş riskini artırdığını belirledi. Vali Kemal Çeber de çıktığı sokakta dere ocakları önünde artan tehlikeye aleyhinde denetimlerde bulundu, vatandaşları maske ve sosyal uzaklık kuralına uymaları yönünde uyardı.

Rize’de koronavirüs testi artı çıkanlar üstünde yapılan değerlendirmelerde son günlerde virüsün yayılışında çay ocakları önündeki masa civarda taburelerde oturularak yapılan sohbetlerin etkin olduğu belirlendi. Masa civarda taburelerdeki çay sohbetleri esnasında sosyal mesafe ve maske kuralını ihlal edenler nedeniyle virüsün yayılımının artması üzerine uyarılar yapılmaya başlandı.

VALİYİ KARŞISINDA GÖRENLER ŞAŞKINLIK YAŞADI

Vali Kemal Çeber de artan tehlikeyi yerinde bakmak ve tedbirleri kontrol etmek için sokağa indi, denetimlerde bulundu. Sokak ve sokakları gezen Vali Çeber, dere ocakları önünde oturanların yanına gitti, vatandaşları maske ve sosyal mesafe kuralına uymaları yönünde uyardı. bir anda valiyi karşısında görenler şaşma yaşadı. Vali Çeber’in “Sosyal mesafeye uyarı edelim” uyarısına bir vatandaş da “Biz zaten birbirimize uzağız” diye yanıt verdi. Vali Çeber sohbet ettiği vatandaşlara, “Ben hemşerilerimi fazla seviyorum, bize çok meslek düşürmüyorlar” dedi.

Denetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı

“MASA TABURE SOHBETLERİ ESAS BULAŞ NOKTASI OLMUŞ”

Rize’nin bir kültürü olan akarsu ocakları önünde masa etrafındaki taburelerde sohbeti yasaklamak istemediklerini gösteren Vali Kemal Çeber, “Filyasyon ekipleri Covid testi pozitif çıktıktan daha sonra alan taraması yaptığında, benzer trafikteki kara noktalar gibi asil bulaş noktalarına ulaşmaya çalışıyor. bir zamanlar bulaş noktaları düğünler, cenazelerdi. Hala oralar tehlikeli alan olmakla beraber azaldı ama bir baktık ancak fazla sevdiğimiz masa başı tabure başı muhabbet özelliğimiz başlica bulaş noktalarından biri olmuş. Küçücük bir masa civarda 6-7 sandalyede halk müziği toplanıyor, sosyalleşiyor, sohbet ediyor. Akarsu geldiğinde ya da sigara içecekleri zaman maskeler aşağıya iniyor. Sosyal mesafede tabii ki çok minik masalar olduğu için sağlanamıyor. Bu günlerde bu konu üstünde denetimlerimizi ve uyarılarımızı yoğunlaştırmaya gayret ediyoruz. Çünkü yasaklamak istemiyoruz. Şehrimizin önemli sosyal özelliklerinden birisi bu. Bu müşteri ortamlarda hastalık riski ile karşı karşıya kalmadan akarsu, sigara nasıl içilebilir onu sağlamaya gayret ediyoruz” dedi.

Denetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı

“BİZE TEŞEKKÜR EDİYORLAR”

İçişleri Bakanlığının talimatı ile her gün alanda olduklarını ifade eden Vali Çeber, “Hem sohbet ediyoruz hem de bu konularda uyarılarımıza yapıyoruz. Rize’de yaptığımız ve üzerine gittiğimiz her konuda defalarca olumlu dönüşler aldık. ‘Maske’ dedik yüzde 85’leri yakaladık. ‘Düğün, cenazelerde uyarı’ dedik oralarda önemli bir uyarı oranı artışı yakaladık. Sokaktaki masa sohbetleri konusunda da alıngan davranacaklarına inanıyorum. Görüştüğüm her hemşehrim ayrıca haklılık payımızı ortaya koyuyor keza de belki farkında olan olmadan dikkat etmedikleri bir konuda onları uyardığınız için bize teşekkür ediyor. Bu sosyal ortamımızı ana bulaş noktaları arasından çıkaracağız” dedi.

Denetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı

“DİKKAT EDİYORUZ”

Nehir ocakları önündeki masalarda sohbet eden Hasan Baysal da “Bir mola devretmek için gelip oturuyoruz, sokakta dolaşmaktan daha iyi burada oturmamız. Fakat burada otururken de kurallara uyuyoruz, sosyal mesafemizi sağlıyoruz, çayımızı içmediğimiz zamanlarda maskemizi de takıyoruz” dedi.

Mustafa Sosyal ise “Arkadaşlarımı bulunca bu masa başı sohbetlerini çoğu kez yapıyorum. Pandemi öncesi daha cana yakın ve yakın oluyorduk şimdi arada mesafeler var. Buna dikkat ediyoruz, uymayan arkadaşlarımızı da hem sosyal uzaklık keza de maske konusunda uyarıyoruz, sohbetimize böylece devam ediyoruz” diye konuştu.

Denetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadıDenetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadıDenetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadıDenetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadıDenetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadıDenetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadıDenetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadıDenetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadıDenetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadıDenetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadıDenetim için sokağa inen valiyi karşılarında gören vatandaşlar büyük şaşkınlık yaşadı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Istek ERBAŞ

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu