Ekonomi

TEKNOFEST’te Zeka Gücü imzası

Çocukları geleceğin dünyasına hazırlamak amacıyla Turkcell’in hayata geçirdiği Akıl Gücü Sınıfları öğrencileri, TEKNOFEST’ten büyük başarılarla döndü. Dünya çapında da çoğu derece elde eden Zeka Gücü Sınıfları; Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te çoğu dalda yarıştı. Finale kalan projeler arasında yer alan Gaziantep Nuray Tuncay Kara BİLSEM Ekip Kaide takımı ‘Ön Koltuk Büyüklerin’ projesi ile ‘Teknofest İlkokul Ortaokul Akıllı Ulaşım’ kategorisinde Türkiye birincisi oldu. Benzer okulun Trafikte Uyarı takımı öğrencilerinin hazırladığı ‘Akıllı Vasıta Kapısı’ projesi, ‘Teknofest İlkokul Ortaokul Akıllı Ulaşım’ kategorisinde, Team MMS takımı ise ‘Araç Tartma Dengeleme’ projesi ile ‘Lise Akıllı Ulaşım’ kategorisinde sunum ödülünün sahibi oldu. Afyon Dumlupınar BİLSEM ekibi ise ‘İHA’ projesi ile ‘Liselerarası İnsansız Hava Araçları Döner Kanat’ kategorisinde Türkiye ikinciliğine bedel görüldü.

Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST, bu sene teknoloji yarışmalarını 21 kategoride düzenledi. Turkcell’in donanımlı materyal desteği verdiği 35 BİLSEM’de eğitim görebilen gençlerden 5’i farklı dallarda ödüle değer görüldü. Antalya Finike BİLSEM ekibi ‘Okumaya Engel Yok’ projesi ile ‘Lise İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sosyal İnovasyon’ kategorisinde, Ankara Sincan Şehit Abdullah Büyüksoy BİLSEM öğrencileri Ebrar Gökçe Kızılgül ve Dikte Sağdıç’ın hazırladığı ‘Piksel Mühendisleri Takımı’ ile ‘İlkokul Ortaokul İnsanlık Yararına Teknoloji İnovasyon’ kategorisinde, Bolu BİLSEM ekibi ‘Miselyumlu Yanmayan Dış Cephe Kaplaması’ projesi ile ‘İnsanlık Yararına Teknoloji Yıkım Yönetimi’ kategorisinde, Manisa BİLSEM ekibi ‘Dokun-ma-tik’ projesi ile ‘İnsanlık Yararına Teknoloji Afiyet ve İlkyardım’ kategorisinde, Sakarya BİLSEM ekibi ise ‘Süper Hidrofobik Petrol Emici’ projesi ile ‘Lise Çevre Enerji Teknolojileri’ kategorisinde Türkiye birincisi olarak büyük bir başarıya imza attı.
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ise yaptığı açıklamada, birbirinden kıymetli çalışmaları gün yüzüne çıkaran öğrencileri tebrik etti. Akıl Gücü Sınıfları’nın önemine dikkat çeken Gül, Zeka Gücü projesiyle özel kabiliyetli çocukları geleceğin dünyasına hazırlamayı amaçladıklarını belirtti. Gül, hem öğrenciler ayrıca de halk için yapılan bu çalışmaların ileride lider ülke Türkiye’nin oluşmasına büyük katkılar sağlayacağını söyledi.

Özbayraktar: “Çocuklarımızın geleceği için yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz”

Turkcell Kurumsal İletişim Direktörü İsmail Özbayraktar, Türkiye’nin en kayda değer teknoloji festivali olan TEKNOFEST’te Zeka Gücü öğrencilerinin aldığı başarılardan nedeniyle sevinç duyduğunu belirterek şöyle konuştu: “Türkiye’nin geleceği olan çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmelerine ve bu yetenekleri ile hayata yenilikler katmalarına katkıda bulunmaktan dolayı gururluyuz. Akıl Gücü Projesi ile dünya çapında aldığımız başarılara bir yenisini ekleyen bütün öğrencilerimizi ve kazanan olan beş takımımızı da tebrik ederim. Öğrencilerimiz teknoloji ve eğitim alanında yürüttüğümüz sosyal yükümlülük projelerinin ne denli değerli olduğunu bizleri temsil ettikleri her platformda tekrar tekrar kanıt ediyorlar. Çocuklarımızın geleceğinin daha da aydınlık olması için üzerimize düşeni yapmaya ve onlar için daha çok çalışmaya devam edeceğiz.”
Ulusal Eğitim Bakanlığı himayesinde yürütülen Zeka Gücü Projesi, Türkiye’nin özel yetenekli öğrencilerini teknolojiyle tanıştırıyor ve onların erken yaşta kendini keşfetmesine olanak sağlıyor. Maker Hareketi’ne karşın en detaylı adımlardan biri olarak görülen Zeka Gücü Projesi ile çocuklar sınıflarda yapay zeka, kodlama, uzay bilimleri, robotik, zeki ev ve bulut teknolojilerine yönelik eğitim alıyor ve projeler geliştiriyor.
Yeni nesil üretim araçlarını öğretmeyi planlayan ve 2016 yılında hayata geçen eğitim programı, yüz yüze ve online eğitimler olarak ikiye ayrılıyor. Proje, özel yetenekli çocukların içindeki potansiyeli ortaya çıkarmayı amaç ediniyor. A’dan Z’ye Turkcell kadar kurulan Zeka Gücü Laboratuvarları’nda her öğrenciye dizüstü bilgisayar, üç boyutlu yazıcı (3D printer), akıllı tahta ve öğrencilerin imal ve tasarım süreçlerine yardım olacak elektronik setler ve makine takımları bulunuyor. Zeka Gücü eğitim platformu; Stanford, Harvard, MITOS gibi üniversitelerin kullandığı Open edX altyapısını kullanıyor.

Uzak eğitim döneminde sunduğu eğitimler ile farklılaşan Zeka Gücü mobil uygulaması, 65.000’den artı kullanıcı sayısına ulaştı. Yapay Zeka eğitimlerinden Uzay Bilimlerine kadar geniş bir yelpazede eğitim içerikleri sunan Akıl Gücü uygulamasının içeriklerine meraklı çocuklar online olarak her lahza her yerden ulaşabiliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu