Gündem

Test kitlerinin tek yetkili firması umre organizatörü çıktı!

Koronavirüs deneme kitinin satışı konusunda tek yetkili olan Yeni Berke Medikal şirketinin adresinde hac ve umre turları düzenleyen bir şirket çıktı. Konuyu TBMM gündemine getiren CHP’li Mustafa Adıgüzel, firmanın hiçbir medikal tecrübesinin olmadığını belirterek, “Sıhhat Bakanlığı’nda yıllarca varlığını bildiğimiz bir cemaatin umre ve hac organizasyonunu yaptığını biliyoruz” diye konuştu.

Test kitlerinin tek yetkili firması umre organizatörü çıktı!

Türkiye’ye koronavirüs deneme kitinin satışı konusunda tek yetkili olan Yeni Berke Medikal şirketinin adresinde hac ve umre turları düzenleyen bir şirket çıktı. 4 ay önce, Temmuz 2020’de medikal sektörüne giren Yeni Berke Medikal’in Genel Müdürü Haydar Özkök, üretici işyeri “Bioeksen batmasın diye hac turizmi yaparken, medikal sektörüne girdiklerini” belirtti. Özkök, “Bir yangın var. Söndürülmesi gerekiyor, onun için devletimizin yanındayız” dedi.

Konuyu TBMM gündemine getiren CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, firmanın hiçbir medikal tecrübesinin olmadığını belirterek, “Afiyet Bakanlığı’nda yıllarca varlığını bildiğimiz bir cemaatin umre ve hac organizasyonunu yaptığını biliyoruz” diye konuştu.

ANKA’nın haberine göre, koronavirüs salgının arkasında Türkiye, yerli deneme kiti üretimi için çalışmalara başladı. Bioeksen adlı şirket kit üretimi için yetkilendirildi. sonradan kit piyasasına RTA ve Gensutek firmaları da girdi ve Devlet Araç Gereç Ofisi’nin (DMO) açtığı ihaleler üzerinden kit tedarikini yapmaya başladı. Bu firmalardan her ay toplam 3 milyon 200 bin kit alınıyor. Kitler 190’a yakın merkeze gönderiliyor.

Bioeksen firmasının ürettiği kitler ise piyasaya, Sağlık Durumu Bakanlığı kadar yetkilendirilen Yeni Berke Medikal adlı şirket kadar sürülmeye başladı. Yeni Berke şirketinin merrkezi, Ankara’da Atatürk Bulvarı No:117/12 adresinde Anadolu Umre Grubu ve Berke Turizm bulunuyor. ANKA muhabirleri Yeni Berke Medikal’in bu adresine gitti. Adreste ne medikal şirketinin tabelası, ne de soğuk taşıma zinciri vardı. Atatürk Bulvarı üzerindeki binanın 3’üncü katındaki şirketin kapısında ise ‘Anadolu Umre Grubu’nun tabelası bulunuyor. Burada hac ve umreye gitmek isteyenlerin kaydı yapılıyor.

TEST SATIŞI İÇİN TEK YETKİLİ FİRMA

Yeni Berke Medikal’in internet sitesinde testlerin satışı için “tek yetkili” işyeri olduğunu belirtiyor. Sitede keza AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Her alanda yerli ve milli imkanları en üstteki seviyeye çıkarmakta kararlıyız” ifadesi bulunuyor.

test-kitlerinin-tek-yetkili-firmasi-umre-organizatoru-cikti-786906-1.

‘ALDIĞIMIZ FİYATA PİYASAYA SÜRÜYORUZ’

Yaklaşık 2 ay önce Bioeksen ile pazarlama üzerine anlaşma yaptıklarını aktaran Yeni Berke Medikal Genel Müdürü Haydar Özkök, hac turizmi yapan firmayken neden medikal işine girdiklerinin ANKA’ya açıkladı.

Odasında örnek olarak bir kutu test bulunduran Özkök, Bioeksen’in üzerinden pazarlama yükünü aldıklarını belirtti. Özkök, testlerin tanesini 1,65 dolara Bioeksen’den aldıklarını belirterek, testleri aldıkları fiyata piyasaya sürdüklerini söyledi. Özkök, testlerin yanında adam başına 15 cent olan taşıma tüplerinden kâr ettiklerini ekledi: “Aldığımız fiyata piyasaya sürüyoruz. Örneğin 2 milyon test istiyorsa, bizden de 1 milyon bu tüpten alıyor.”

“Devlet büyüklerini de hacca götürdükleri” bilgisini paylaşan Özkök, Bioeksen’in batmaması için hac işleri yaparken medikal işine girdiklerini belirterek, “Burada bir yangın var. Yangını söndürecek frima o. Karınca kararınca bir şey yerine getirmek lüzumlu. Eğer Yeni Berke olmasaydı, Bioeksen batmıştı” dedi.

test-kitlerinin-tek-yetkili-firmasi-umre-organizatoru-cikti-786910-1.

Test kiti üreten Bioeksen firmasının batırılmak istendiğini öne süren Özkök, hac ve umre turizmi ile uğraşırken sektöre niçin girdiklerini şöyle anlattı:

“Biz olmasak Bioeksen olur ya Türkiye’yi terk edecekti. Işyeri batarken biz bu firmaya takviye çıktık. Bioeksen vaatlerini yerine getirememeye başlamıştı. Biz de sahadayız. Hem bürokrasi olarak da kulağımıza geliyordu. Bioeksen, Ankara’ya gelmişti, aradık. ‘Koşul nedir?’ dedik. ‘Batıyorum’ dedi. Ne kadara ihtiyacı olduğu sorduk. 70 milyon liraya kadar yardım sunduk. Daha Sonra işyeri ayağa kalktı. sonradan Bioeksen’e devletten ödeme geldi. 200 milyon lira devletten alacağı olan firma 102 milyon lirasını devlete bağış yaptı, geri kalan 98 milyon lirasın hesabına aldı. Acilen bize borcunu taksitle ödüyor. Üstüne bir kuruş da hazırlamak değil. Faizdir, nedir de değil. ”

“FDA ONAYI 15 GÜN ÖNCE ALINDI”

Bioeksen’in ürettiği deneme kitleri için ABD’ye Sağlık Durumu Bakanlığı’na ast FDA (Food and Drug Administration) onayının 15 gün önce alındığını belirten Özkök, deneme kitlerinin 5 gün dayanabildiğini ve soğuk zincire gereklilik olmadığını ifade ederek, testlerin bozulmaması için soğuk depolarını gereklilik olmadığını ileri sürdü: “Zaten ürün üretildiği gibi gidiyor. 200 bin üretildiyse, hemencecik paketlenip gönderiliyor.”

PETROLDEN AVCILIĞA, MADENDEN MEDİKALE…

ANKA’nın aktardığına tarafından, Yeni Berke Turizm Nakliyecilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ise 24 Eylül 2013 tarihinde Antep’te kuruldu. Şirketin ortakları İhsak Aydos ve Semih Yazgan’dı. İki ismin adresi Ankara Keçiören olmasına rağmen Antep’te şirketi kurmayı tercih etmişlerdi. 23 Aralık 2014 tarihinde şirket Ankara’ya taşındı. Şirket Ankara’da da adres değiştirdi ve Atatürk Bulvarı No:117/12 adresine taşındı. Bu süreçte şirket el değiştirdi. Şirket en son 5 Ağustos 2019 tarihinde Haydar Özkük’e geçti. Yeni Berke, 17 Temmuz 2020 tarihinde medikal işine girdi. Şirketin adı Yeni Berke Turizm Taşımacılık Petrol Av Malzemeleri Medikal Gıda İnşaat Enerji Madencilik Dış Ticaret İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi oldu. Şirket turizm ve nakliyecilik işine petrol, av malzemeleri, medikal, yiyecek, inşaat, enerji, madenciliği de ekletti. Ayrıca ithalat ve ihracat yapacağını ifade ederek ticaret siciline işletti.

Şirket medikal, hastane, klinik, poliklinik, laboratuvar, hekim muayeneleri ile afiyet kuruluşlarının ihtiyaçları olan tıbbi aygıt ve yerine geçen kimse parçaları, laboratuvar malzemeleri, röntgen makine ve malzemelerinin yanı sıra çoğu medikal ürünün alım-satımını yapmaya yetkili kılındı.

“ÜTS’YE GİRİŞ YAPILSAYDI POZİTİF SAYISI NET BİLİNECEKTİ”

Mevzuata göre Bioeksen’in sattığı bu deneme kitlerinin Ürün Takip Sistemi’ne (ÜTS) girişi yapılarak satılması ve onu satın bölge Yeni Berke Medikal’in de son alıcıya o kadar ulaştırması gerekiyordu. Konuya ilişkin ANKA’ya veri veren kaynaklar, satış esnasında ÜTS’ye giriş yapılmış olsaydı, Türkiye’de ne dek deneme yapıldığının ve bu testlerin kaçının fazla olduğunun ortaya çıkacağını söylüyor. Ancak mevcut sistemde hastaneler, test merkezleri Devlet Araç Gereç Ofisi’ne (DMO) talepte bulunuyor, DMO üretici firmalara sayıyı bildiriyor. Firmalar bildirilen rakam kadar DMO’nun istediği kadar kiti tedarik ediyor.

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA BİR CEMAATİN HAC ORGANİZASYONUNU YAPAN FİRMA”

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de konuyu Meclis gündemine taşıdı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Adıgüzel, ANKA’ya tanımlama yaptı. Adıgüzel, firmanın hiçbir medikal tecrübesinin olmadığını vurgulayarak, “Sağlık Bakanlığı’nda yıllarca varlığını bildiğimiz bir cemaatin umre ve hac organizasyonunu yaptığını biliyoruz” dedi. Firmanın Bakan Koca ile bağlantısı olduğunu ileri süren Adıgüzel, “Sağlık Bakanı bu işin göbeğindedir” iddiasında bulundu.

Adıgüzel, Bakan Koca’ya “Imalatçı firmalardan kitleri ilk elden mı alıyorsunuz, yahut aracı kurumdan mı alıyorsunuz? Arabulucu kurumun ruhsatı var mı, medikal tecrübesi var mı? Aradaki rant kimlere gidiyor?” diye sordu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu