Gündem

Tezgâhtar hekimlerden kamuoyuna açık mektup: Dayanacak gücümüz kalmadı

Afiyet çalışanları tükenme noktasına geldi. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan yüzlerce yardımcı doktor bir açıklama yayımlayarak ‘dayanacak güçlerinin kalmadığına’ göze çarpan etti: İş yükümüzün daha da artacağı bu döneme yorulmuş, emekleri yok sayılmış ve ümitsiz giriyoruz.

Asistan hekimlerden kamuoyuna açık mektup: Dayanacak gücümüz kalmadı

Dilara Yıldırım

Salgın sürecinde korovirüse aleyhinde en önde uğraş eden sağlık çalışanları tükenme noktasında. Gün geçtikçe artan meslek yükü ve ağır egzersiz koşullarına aleyhinde yetkililerin harekete geçmemesi ise sağlık çalışanlarının tepkisini büyütüyor.

İstanbul’da yer alan Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan yüzlerce muavin hekim egzersiz şartlarından nedeniyle ‘isyan’ noktasına geldi. Asistan hekimler bir açıklama yayımlayarak yaşadıkları sorunları dile getirdi. Açıklamada sonbahar ve kış mevsimiyle birlikte solunum yolu hastalıklarının artacağına dikkat çekilerek “İş yükümüzün daha da artacağı ve ne değin süreceğini öngöremediğimiz bu döneme yorulmuş, emekleri yok sayılmış ve ümitsiz giriyoruz” dendi.

DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI

Hastanede görevli bir asistan doktor “Bu koşullarda bundan böyle dayanacak gücümüz kalmadı” diyerek yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Normalleşme süreciyle birlikte kendi kliniklerimizin yanı sıra bin yataklı, 7/24 faaliyet belirten, 10 poliklinikli ivedi koşul hastanesinde 8-12-16-24 saatlik nöbet tutmaya başladık. Her geçen ay nöbet sayılarımız arttı. Nöbet ertesi dinlenmeden kendi kliniklerimizde çalışmaya devam ettik. Bunun üstüne polikliniklerde kan istekleri, barkod basma, görüntüleme istemleri, PCR istemleri daima tezgâhtar hekimlere verildi. Her itirazımızda bastırılmaya çalışıldık, ‘sekreter eksik, personel eksik siz yapacaksınız’ dediler. Nöbetimiz boyunca 10 saniyelik bile aylaklık olmadan hasta bakıyoruz, ekstra sekreter işleri de üzerine eklenince hastalara ayrılan vakit azalıyor.”

HASTA YÜKÜNE MOBBİNG EKLENİYOR

Covid servislerinde bir asistanın 40 hastadan sorumluluk sahibi olduğunu kaydeden yardımcı hekim, devlete ait molalarının olmadığını kendi aralarında dönüşümlü ara vermeye başladıklarını söyledi: “Yemek Yemek yiyebilmek için nöbet arkadaşlarımızla dönüşümlü 15’er dakika ara verdiğimizde dâhi sekreter ve emniyet görevlileri tarafından kesintisiz ‘yerimize döndük mü’ diye taciz ediliyoruz.”

Daima hastane idaresine başvurduklarını söyleyen yardımcı hekim, dönüş alamadıklarını ve çözüm sunulmadığını da sözlerine ekledi.

***

ASİSTAN HEKİMLER ESIR DEĞİL!
Türk Tabipleri Birliği de (TTB) sosyal medya hesabından muavin hekimlere destekte bulunarak, “Tezgâhtar Hekimler esir değildir. Ağır çalışma koşulları düzeltilsin, ek ödeme adaletsizliği giderilsin” paylaşımında bulundu.

***

TAVAN EK ÖDEME GERÇEĞİ YANSITMIYOR
Yardımcı hekimler yayımladıkları açıklamada yalnız yoğun egzersiz koşullarını değil ödemelerle ilgili adaletsizlikleri de gündeme getirdi: “Her fırsatta önümüze sürülen tavandan ek ödeme argümanıysa gerçeği yansıtmamakta, döner hesaplamaları başhekimliklerin inisiyatifine bırakılmış olup saatlik hesaplamalar yapıldığında bize yansıyan 3 haneli meblağlar oldu. Kaldı ama bu söylem ilk günden bu yandan 7 aydır Covid Poliklinik ve Servislerinde kendimizin ve sevdiklerimizin hayatından tavizler vererek, asistanlık eğitimimizi sekteye uğratarak çalışmakta olan bizler için son derece övünç kırıcıdır.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu