Ekonomi

Ticaret Bakanı Pekcan: ‘Türkiye’de doğrudan yatırımı yer alan ülkeler aralarında Hollanda birinci sırada’

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Türkiye – Hollanda 3’üncü Müşterek Hesaplı ve Ticari İşbirliği Komitesi (JETCO) Toplantısı imza törenine katıldı. İngilizce olarak Ticaret Bakanlığı Buluşma Salonu’nda gerçekleştirilen toplantının imza bölümünün gerisinde Bakan Pekcan, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Sigrid Kaag’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen video konferans toplantısı arkasında açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Pekcan, “Hollanda, ticari ve idareli ilişkilerimizin epeyce gelişmiş olduğu ülkeler arasında. Hollanda’yla ilişkilerimizi uzun vadeli olarak görmekteyiz. Hollanda ile ticari ve hesaplı ilişkilerimizin önümüzdeki dönemde ivme kazanacağını değerlendiriyoruz” diye konuştu.

2019 yılı itibariyle Türkiye ile Hollanda arasındaki ticari hacmin 9 milyar dolara ulaştığına değinen Pekcan, hedefin 15 milyar dolar sevileri olduğunu ifade etti. Türkiye ile Hollanda arasındaki JETCO mekanizmasının tüm ekonomik ilişkilerin ele alındığı bir mekanizma olduğunu dile getiren Pekcan, JETCO toplantılarının ahenkli olarak gerçekleştirilmesi gerektiğine değindi.

Bakan Pekcan, buluşma sonuçlarının da iyi değerlendirilip peşine düşüp takip edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bugün gerçekleştirdiğimiz toplantı sonucunda ikili ilişkilerden müşterek yatırımlara, müteahhitlik hizmetlerine, ticaretten sanayi alanındaki iş birliğine, ulaştırmadan çevreye öyle çok bambaşka başlıkta görüştük ve demin imzaladığımız mutabakat zaptına da yansıtmış bulunuyoruz. Mutabakat zaptında bulunan bütün hususların hayata geçirilmesinin temini nedeniyle gerekli çalışmayı göstereceğimiz bilhassa vurgulamak isterim” biçiminde konuştu.

Bakan Pekcan, Türkiye ile Hollanda arasında gerçekleştirilmesi planlanan bir sonraki JETCO toplantısının pandemi koşullarının yüz yüze toplantıya izin vereceği ilk fırsatta yapılması konusunda müşterek akıl birliğine varıldığını aktardı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaptığı basın açıklamasından sonradan tekrar video konferans yöntemiyle gerçekleştirilecek ve Türkiye özel sektör kuruluşları ile Hollanda Dış Ticaret ve Yeniden Yapılanma İşbirliği Bakanı Sigrid Kaag’ın da katılacağı bir yuvarlak masa toplantısı yapılacağını söyledi.

Türkiye ile Hollanda arasındaki fiziki ve önemli meslek birliği alanlarından bir tanesinin de yatırımların müşterek özendirme edildiği konusu olduğunu gösteren Pekcan, “Hollanda, bugüne kadar ülkemize karşın doğrudan anapara girişlerinde 25,7 milyar dolar ilk elden yatırım gerçekleştirmiş olup yüzde 15,9 pay ile ülkemizde aracısız yatırımı yer alan ülkeler aralarında birinci sırada yer almaktadır. Türkiye’den iş insanlarımızın da Hollanda’da yaptıkları yatırımların tutarı 14 milyar doları bulmuştur. Bu rakamlar göstermektedir ama Türk meslek insanları en fazla Hollanda’da yatırım yapmaktadır” dedi.

Emin Kuvat – Bayram Türüdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu