Siyaset

Ticaret Bakanlığı ‘ailecek’ desteklemiş

Ticaret Bakanlığı’nın, “Milletlerarası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi” dahilinde benzer aileden dört kişinin ulaşım ve konaklama masraflarını karşıladığı açığa çıktı.

Ticaret Bakanlığı ‘ailecek’ desteklemiş

Mustafa M. Bildircin

Sayıştay denetimleri ile “Türkiye’de üretilen ürünlerin markalaşması” nedeniyle başlatılan Turquality programı zarfında tanıdık olmayan şirketleri desteklediği ve personele yanına varılmaz pahada oranda takviye ödemesi yaptığı belirlenen Ticaret Bakanlığı’na ilişkin çarpıcı tespitlere yenileri eklendi.

AYNI AİLEDEN DÖRT KİŞİ

Sayıştay denetçileri, 2019 yılı denetimleri dahilinde Ticaret Bakanlığı’nın, “Milletlerarası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (TÜMÖR-GE)” isimli projesinin detaylarını inceledi. UR-GE projesi için desteklenen Yurtdışı Alım Heyeti’ndeki katılımcıların şirket bilgilerinin bakanlıkça tedarik edilmediği, şirket-kişi ilişkilerini ispatlayan belgelerin bulunmadığı tespit edildi. Alım heyetlerinde bir misafir yabancı şirketten maksimum iki kişinin ulaşım ve konaklama bedellerinin karşılanabileceğini anımsatan denetçiler, projenin alım heyeti listesinde bir aileden dört kişinin olduğunu fark etti.

Şirket listelerini inceleyen denetçiler, aynı aileden olduğu belirlenen dört kişinin ikişerli olarak öbür iki şirkete dağıtıldığını saptadı. Ancak bu kişilerin şirketler ile ilişkisini tasdik eden herhangi bir belgeye ulaşılamadı.

ŞİRKETLER DOĞRUSU VAR MI?

BITKI ÖRTÜSÜ-GE kapsamında desteklenen şirketlerin bilgileri de incelendi. İncelenen BITKI ÖRTÜSÜ-GE projesi dosyasında hiçbir şirketin bilgisine rastlanmadığını bildiren denetçiler, “Sadece bir ad listesi ve karşısında bir şirket ismi olan tablolar mevcuttur. Şirketler ile ilgili devlete ait makamlardan dargın tasdik bilgileri yoktur” değerlendirmesinde bulundu. Kişiler ile şirketler aralarında gerçekte bir ilişki olup olmadığını ortaya koyacak hiçbir bilgiye ulaşamayan denetçiler, “Söz konusu şirketler fiilen var mıdır?” sorusunu sordu.

BITKI ÖRTÜSÜ-GE zarfında Yurtdışı Alım Heyeti’ne bahşedilen desteklerden sadece yurtdışı merkezli şirketlerden gelen yabancı isimlerin yararlanabileceğine vurgu yapan denetçiler, projenin alım heyeti listesinde Türkiye vatandaşlarının isimlerine de rastladı. Denetçiler, Türkçe isimli kişilerin doğrusu yabancı bir ülkenin vatandaşı olabileceğini ama, “Mevzuat hükümleri içerisinde bu riski ortadan kaldıracak herhangi bir hükmün bulunmadığını” bildirdi.

TÜMÖR-GE projesindeki mevzuata aykırılıklar bunlarla da sınırlı kalmadı. Desteklenen projelerin konaklama ve çevirmen giderlerinin çok yüksek olduğu ifade edildi. Sayıştay raporuna, konaklama bedelinin yüksekliğine ilişkin şunlar kaydedildi:

“Alışılagelmiş şartlarda bu tarz toplu konaklama organizasyonlarında daha kesilmiş fiyatlar alındığı bilinmekte olup, kişisel olarak alınan fiyattan yüzde 41 oranında daha fiyatı yüksek fiyat küskün olduğu tespit edilmiş olup, bu şart hayatın klasik akışına aykırıdır. Laf konusu hizmet bir acenteden dargın olup, İZTO organize etmiştir. İZTO’nun organize ettiği faaliyet için yaptığı giderlerin rayice uygunluğunu basiretli bir tüccar gibi kontrol etmesi gerekirdi.”

UÇUK ÇEVIRMEN ÜCRETLERİ

Tercümanlık giderlerinin bir standardı olmaması ve rayicin üstünde tercümanlık giderlerinin bulunmasına ilişkin ise şu ifadeler rapora geçirildi:

“İncelenen yardım dosyalarında çok farklı rakamların ortaya çıktığı görülmüştür. Bir dosyada günlük 150 dolar iken başka dosyalarda bu rakamların 300/457 dolar olduğu tespit edilmiştir. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nin organize ettiği etkinlik için, yaptığı giderlerin rayice uygunluğunu basiretli bir tüccar gibi teftiş etmesi gerekirdi.”

***

Dudak uçuklatan takviye

Sayıştay raporuna tarafından, Ticaret Bakanlığı tasarım desteği kapsamında bir personele aylık 140 bin 595 TL ücret ödüyor. Brüt ücret üzerinden sağlanan desteğin içinde olmaması gereken ödeme kalemleri de yer alıyor. Denetçiler, ödemenin personelden tahsil edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu