Teknoloji

TikTok’un ABD’deki İndirme Yasağı Kararı Askıya Alındı

Çinli ByteDance’ın sahip olduğu sosyal ağ devi TikTok‘un, dün gece itibarıyla ABD sınırları içinde engellenmesi bekleniyordu. Trump yönetiminin aldığı kararlar ve şirketin ABD’li bir şirketle meslek birliği yapamaması sonucunda ortaya meydana çıkan bu şart, beklendiği gibi sonlanmadı. ABD’li bir yargıç, TikTok’un ABD’de indirilmesini engelleyen kararı şimdilik askıya aldı.

ABD Ticaret Bakanlığı, alınan kararla ilgili açıklamalar yaparak yargıcın kararına saygı duyduklarını belirtti. Gerekçeli kararı şu an için açıklanmayan karar, TikTok’u ise hoşnut etti. Alınan karardan hoşnut olduklarını açıklayan TikTok yetkilileri, haklarını korumaya devam edeceklerini ve müzakereleri de sürdüreceklerini söyledi.

Tiktok

Olağan koşullarda TikTok, ABD’de dün gece itibarıyla indirilemez olacaktı. Çünkü ABD hükümeti, uygulamanın Çin hükümetine hizmet ettiğini savunuyor, TikTok’un bir ulusal güvenlik problemi olduğunu ileri sürüyordu. ABD Başkanı Donald Trump’ın bu konudaki isteği ise Tiktok’un ABD operasyonlarının ABD’li bir şirket tarafından satın alınmasıydı. Oysa bu koşul da az önce gerçekleşmiş durumda yok. Mahkemeden gelen son haber, TikTok’un şimdilik ayrıcalıklı pozisyona geçtiğini gösteriyor.

TikTok avukatları, uygulamanın mağazalardan yasaklanmasının anayasanın birinci ve beşinci maddelerine tutarsız olduğunu ileri sürerek duruşma heyetine, yasaklama kararının iptal edilmesine yönelik talepte bulundular. Heyet, yaptığı incelemelerin ardındaki talebin kabul edildiğini açıkladı. Lahza itibarıyla TikTok’un ABD’de en azından bir zaman daha indirilebileceğini ifade edebiliriz.

TikTok

TikTok, bu kararın iptaline ilişkin talebinde müzakerelerin de zaten devam ettiğini söyledi. Avukatlara tarafından işlem zaten devam ederken bu cins bir yasaklama kararının alınması içten bir yaklaşım değildi. görünürde mahkeme heyeti de TikTok yönetimiyle benzer fikirdeydi. Alınan karar da bunun en net göstergesi.

giderken, yargıcın aldığı kararın kalıcı olmadığını hatırlatmak gerekiyor. Yani bu kararla birlikte TikTok’un kurtulup, ABD’de hizmet vermeye devam edeceğini söyleyemeyiz. Bir yandan mahkeme süreci devam ederken öteki yanlamasına da TikTok, ABD’li bir şirketle anlaşmaya çalışacak. Muhtemelen de TikTok, ABD operasyonlarının en azından bir bölümünü ABD’li şirketlere bırakarak Trump’ın isteğini yerine getirecek.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu