Sağlık

Tıp Alanındaki Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu


2020 Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu. 2020 Nobel Tıp Ödülü, Hepatit C virüsüne yaptıkları keşiflerle önemli katkıda yer alan Harvey J. Alter, Michael Houghton ve Charles M. Rice’a verildi.

s-c5f57a056f1c6db2b3015e35373bc4aeb1769e
İsveç’in başkenti Stockholm’deki Karolinska Enstitüsü’nde bugün düzenlenen merasim ile fizyoloji ve tıp alanında Nobel ödülü kazananlar açıklandı.Koronavirüs nedeniyle etkinlik sanal olarak gerçekleşirken, fizyoloji ve tıp alanında ödülü kazananların isimleri açıklandı. Hepatit C’yi keşfeden ABD’li bilim insanları Harvey J. Alter, Charles M. Rice ve İngiliz bilim insanı Michael Houghton’ın ödülü kazandığı duyuruldu.

10 milyon İsveç kronu ödül alacaklar

Ödül komitesi tarafından yapılan açıklamada, “Ödüle değerinde görülen bilim insanlarının çalışmalarından önce Karaciğer Iltihabı A ve B virüslerinin keşfi fazla kritik adımlardı. Lakin Kara Sarılık C’nin keşfi kronik kara sarılık vakalarının sebeplerini ortaya çıkardı ve milyonlarca insanın yaşamını kurtaran kan testleri ve ilaçların geliştirilmesinin önünü açtı” ifadesi kullanıldı.

10 milyon kron ödül alacaklar

s-5cdf79379f69ad2898e40aa0740d1f8f18d3dd
Nobel çoğunlukla geçmişte büyük keşifler yapan ve geliştirdikleri çare yöntemleriyle günümüzü etkileyen bilim insanlarına veriliyor. Ödülü kazananlara altından bir madalyanın yanı sıra 10 milyon İsveç kronu (takriben 956 bin euro) ödül veriliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu