Gündem

TMMOB: Genel komite yasağı, salgın için değil, iktidar için alındı

İçişleri Bakanlığı kadar iş odaları genel kurullarının koronavirüs gerekçesiyle yasaklanmasıyla ilgili tanımlama yapan TMMOB, bu kararın salgınla mücadele için değil, iktidarın ihtiyaçları doğrultusunda alındığını vurguladı.

TMMOB: Genel kurul yasağı, salgın için değil, iktidar için alındı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu, TMMOB 46. Olağan Genel Kurulu’nun Covid-19 salgını gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı genelgesi ile ertelenmesi gerisinde tanımlama yaptı.

Açıklamada, binlerce kişinin katıldığı siyasi parti etkinlikleri ve genel kurulları devam ederken ve Cumhurbaşkanı her gittiği yerde fiili mitingler düzenlerken, iş örgütü genel kurullarının yasaklanmasının salgınla mücadele için değil, iktidarın ihtiyacının bir sonucu olduğu vurgulandı.

TMMOB Yönetim Kurulu tarafından yapılan ‘İktidar Dayatmasıyla Yok, Genel Komite İradesiyle Yöneteceğiz’ başlıklı tanımlama şöyle:

‘İKTİDAR SALGINI FIRSAT OLARAK DEĞERLENDİRDİ’

Siyasi iktidarın salgınla mücadeledeki başarısızlığı her geçen gün daha da açığa çıkıyor. Sürecin tıbbi gereklilikler ve bilimsel gerçekler doğrultusunda yürütülmemesi nedeniyle hastalık toplum içinde kontrolsüz biçimde yayılmaya devam ediyor. Afiyet çalışanlarının özverili mücadelesine rağmen kayıplarımızın sayısı her geçen gün artıyor.

İktidar en başından itibaren, salgınla mücadeleyi şeffaf biçimde yürütmek yerine kendi iktidar alanlarını pekiştirmek için bir fırsat olarak değerlendirdi. Bunun en güncel örneklerinden birisi de, 2 Ekim 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı kadar yayınlanan Genelge ile kamu kurumu niteliğindeki iş örgütlerinin etkinliklerinin ve genel kurullarının 1 Aralık’a dek ertelenmesi oldu.

Binlerce kişinin katıldığı siyasi parti etkinlikleri ve genel kurulları devam ederken, Cumhurbaşkanı her gittiği yerde fiili mitingler düzenlerken, iş örgütü genel kurullarının yasaklanması aslında salgınla uğraş için yok, siyasi iktidarın ihtiyaçları doğrultusunda dargın bir karardır. Iş örgütlerini yoklama altına elde etmek ve işlevsizleştirmek için bugüne değin çok sayıda keyfi düzenleme yapan iktidar, derhal de salgınla uğraş adı altında kurullarımızın işleyişine müdahale etmek istiyor. Anayasal statüdeki meslek örgütlerinin demokratik tercih süreçlerine iktidar eliyle müdahale edilmesine izin vermeyeceğiz.

Bilindiği gibi, TMMOB’ye tabi Odalarımızın genel komite süreçleri tamamlanmış, 23-25 Ekim 2020 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz TMMOB Genel Kurulu ise İçişleri Bakanlığı Genelgesi ve Yüksek Seçim Kurulu kararıyla ertelenmiştir. Yüzbinlerce mühendis, mimar ve şehir halkı plancısının katılımıyla gerçekleştirilen Oda Genel Kurullarımızda açığa çıkan demokratik iradenin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. TMMOB Genel Kurulu toplanıncaya değin, Oda Genel Kurullarımızda açığa meydana çıkan örgüt iradesini aslında işleterek, Birliğimizin Yönetim Kurulu faaliyetlerini mevcut Idare Heyeti ve Oda Genel Kurullarında TMMOB Idare Kurullarına seçilen 3 üyenin tamamının katılımıyla birlikte yürüteceğiz.

TMMOB olarak; dün olduğu gibi bundan daha sonra da iktidar baskılarına ve dayatmalarına asla boyun eğmeyeceğiz. Birlik çalışmalarımızı siyasi iktidarın keyfi kararlarına göre değil, bilim ve tekniğin gerekleri, ülke, halk ve meslektaşlarımızın yararları doğrultusunda sürdürmeye devam edeceğiz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu