Gündem

TMMOB: Saraçoğlu ranta açılıyor, bütün Ankara halkını mücadeleye çağırıyoruz

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, tarihi Saraçoğlu Mahallesi’ndeki facia çalışmalarına tepki göstererek bir yorumlama yaptı. Açıklamada, Saraçoğlu Mahallesi’nin ranta açıldığı ve Emlak Konut GYO’nun restorasyon skandallarıyla gündeme gelen Güryapı A.Ş. ile anlaştığını belirtilerek “Tüm Ankara halkını mücadeleye çağırıyoruz” denildi.

TMMOB: Saraçoğlu ranta açılıyor, tüm Ankara halkını mücadeleye çağırıyoruz

BİRGÜN/ ANKARA

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara’nın tarihi Saraçoğlu Mahallesi’ndeki facia çalışmalarına ilişkin bir izah etme yaptı.

Açıklamada, Saraçoğlu Mahallesi’nin 2013 yılından beri ranta açılmaya çalışıldığını belirtilerek, “Önce yıkılacak denilerek yurttaşlar cebren evlerinden çıkarılarak mahalle boşaltılmıştı. Saraçoğlu Mahallesi`nin ‘tehlikeli bölge’ ilan edilmesi, konutların koruma grubunun düşürülmesi ve cebren terhis kararının alınmasının arkasında davacısı olduğumuz yasal süreç devam ederken Namık Kemal Ortaokulu için boşaltma işlemi başlatıldı” denildi.

SKANDALLARLA GÜNDEME GELEN ŞİRKET

“Bütün uyarılara, kamuoyundaki tepkilere rağmen Emlak Ev Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı`nın (GYO) daha önce de restorasyon skandallarıyla gündeme gelen Güryapı A. Ş. ile hukuki süreç devam ederken çevre düzenlemesi için anlaşmış olması, Namık Kemal Ortaokulu`na gönderilen boşaltma emri, hukuksuz bir şekilde bu değerin ranta açılmasıdır” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ankara`nın kalbinde, Yenişehir tarihinin önemli parçalarından biri olan bölgede bulunan mahalle yıllardır TMMOB ve ast Odaların çabalarıyla korunmaya çalışılıyor. Tarihinin ve kültürel değerinin yanı sıra koruma planından düşürülecek bölgenin ardındaki Ankara’nın bir başka simgesi olan Güvenpark`a karşın de benzer müdahalelerin olabileceği kaygısını beraberinde getirmektedir.

tmmob-saracoglu-ranta-aciliyor-tum-ankara-halkini-mucadeleye-cagiriyoruz-788178-1.

BÜTÜN ANKARA HALKINI MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ

Önceki dönemlerde de rant tehdidi altına girmiş olan semt, 70 yılı aşkın Ankara`nın merkezinin kültürel ve yeşil alanı olarak kullanılmaktadır. Saraçoğlu Mahallesi`ne yapılması planlanan bu muğlak ‘düzenleme’, bununla beraber şehir halkı merkezimizin akciğerlerine de yapılmış bir saldırıdır.

Tüm Ankara halkını, şehrin kültürel ve tarihi değeri olan bu bölgemizi korumaya, gelecek diğer yıkımların da önüne geçebilmek için birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Dava süreci devam ederken rant projesinin yaratacağı tahribata karşı inşaatın şimdi durdurulmasını, ulus yararına ve hukuka uygun olarak Saraçoğlu Mahallesi`nin özgün değerlerinin totaliter olarak korunarak yaşatılmasını talep ediyoruz.”

tmmob-saracoglu-ranta-aciliyor-tum-ankara-halkini-mucadeleye-cagiriyoruz-788179-1.

OTEL, OFİS, EV ALANI VE OTOPARK

Tarihi Saraçoğlu Mahallesi’ni talan edecek projeyle, 124 adet daireden oluşan ev alanı, 680 araçlık otopark, 160 odalı otel, ofis, kafe ve restoranların inşa edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile Recep Tayyip Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı Hasan Gürsoy’a ait olan Güryapı Şirketi kadar yapılan projeye karşın tepkiler sürüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu