Gündem

Tokat’ta 6 köye patlamalı taş ocağı tehdidi

Tokat’a tabi Yağmurlu Köyü’nün 650 metre, Mercimekdüzü Köyü’nün ise 400 metre yakınına taş ocağı tamamlanmak isteniyor. Taş ocağı projesine aleyhinde açılan iptal davalarının araştırmacı incelemesi jandarma eşliğinde yapıldı.

Tokat'ta 6 köye patlamalı taş ocağı tehdidi

BİRGÜN/ANKARA

Tokat’a tabi Yağmurlu Köyü’ne yapılması planlanan taş ocağı projesine karşısında açılan iptal davalarının araştırmacı incelemesi jandarma eşliğinde yapıldı.

Köylülerin bilirkişi heyetinin inceleme yaptığı alana yaklaşmasına izin verilmezken taş ocağından Tokat’ın en büyük köylerinden biri olan Yağmurlu Köyü’nün yanı sıra Mercimekdüzü, Ormanbeyli, Yesilkaya, Tahtalı ve Güzelyayla Köylerinin de olumsuz etkileneceği bildirildi.

Taş ocağı projesinin ruhsatının iptal edilmesi için dava açan köylüler, taş ocağının su kaynaklarının bulunduğu, endemik bitki örtüsünün yer aldığı, hayvan otlatma alanı olarak kullanılan ve kekliklerin de yaşam alanı olan bir bölgeye yapılmak istendiğini ifade etti.

tokat-ta-6-koye-patlamali-tas-ocagi-tehdidi-786178-1.

Yağmurlu Köyü halkı, Nisan ayında Tokat Valiliği’nden muhtarlığa gelen bir tebligatla köylerine patlamalı kalker taş ocağı yapılacağını öğrendi. Tebligatta açıklanmış 23 hektarlık bölge Yağmurlu Köyü yerleşim alanına 650 metre uzaklıkta, komşu köy Mercimekdüzü Köyü yerleşim alanına ise 400 metre uzaklıkta bulunuyor. Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) raporunun da alınmayacağı proje ile ilgili köylüler, adalet yoluna başvurdu.

tokat-ta-6-koye-patlamali-tas-ocagi-tehdidi-786179-1.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu