BasketbolSpor

Tolga Öngören: Türk oyuncularımızın önderlik etmelerini bekliyoruz

TOFAŞ Spor Kulübü Genel Menajeri Tolga Öngören, Sports TV’de yayımlanan “Basketbol Gecesi” programında açıklamalarda bulundu. Basketbolun çok şiddet bir yaz döneminden geldiğini ve yeni sezon hazırlıklarına başladıkları 17 Ağustos’tan bu yandan takımdan 5 oyuncunun Covid-19 hastalığıyla uğraş ettiğini belirten Öngören, “Bu durum tabii ama bizim bütün antrenman ve maç düzenimizi çok etkiledi. O nedenle ben şu anki dönemimizi hazırlık dönemi olarak görüyorum. Bütün ekip olarak daha çok antrenman yapıp, maç oynamamız lüzumlu. Şampiyonlar Ligi’nin başlayacağı 20-21 Ekim haftasına kadar daha fazla ritim kazanmamız, kimyamızın ve rollerin daha fazla oturması, takımdaki oyuncuların birbirine alışması lazım. Bütün bunların yanında maç da kazanmamız lüzumlu fakat Türkiye liginde gösterişli pozisyonda kalalım” diye konuştu.

“SAMMY MEJIA MISAL BİR KARAKTERDİ”

Sammy Mejia’nın emeklilik kararı sonrası kulüp olarak bu liderliği Türk oyuncuların almasını beklediklerini vurgulayan Tolga Öngören, “Sammy Mejia’ya gerek Türk basketboluna, gerekse TOFAŞ’a kazandırdıkları için bir kere daha teşekkür etmek istiyorum. Kendisi kulübümüz için örnek bir karakterdi. Onun gibisini bulmak fazla şiddet. Mejia’nın eksikliğini lüzum saha oyun liderliği olarak, lüzum saha dışı liderliği olarak yaşayacağız. Bu seneki amaçlarımızdan bir adam başına orta vadeli dönemde TOFAŞ A Takımını götürecek, Türk ve yabancıların beraber olduğu oyuncu kadrosunu bulmak. İyi oyunculuk ile liderlik çok bambaşka şeyler. Kulüp olarak bizim isteğimiz Türk oyuncuların bu liderliği alması. Ayrıca TOFAŞ’a keza Türk basketboluna bu anlamda önderlik yapması ve yeni bir gündem açması. İspanyol bir oyuncu bir İspanyol takımında liderliğe soyunabiliyorsa bir Türk oyuncunun da burada liderliği alması lüzumlu. Muhsin Yaşar, Berk Şanslı, Berkan Durmaz bu anlamda Ulusal takım rotasyonunda olan kayda değer oyuncular. Biz bu oyuncuların liderliği almasını istiyoruz. Kendilerine de bu anlamda her türlü ortamı sağlamış durumdayız” dedi.

“YENİ YÜZLER KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Yeni yüzler çıkarıp Türk basketboluna keza üstteki seviyede oyuncu, hem rol model olabilecek profiller kazandırmayı amaçladıklarını kaydeden Öngören, “Bu 3 isme Alihan Demir, Mert Konuk, Batın Tuna ile bu yıl yalnızca Şampiyonlar Ligi’nde oynayacak olup; gelecek seneden itibaren Türk lisansıyla oynayacak Ege Demir’i de eklediğimizde bu 7’li gruptan bir Türk kadrosu yaratmak istiyoruz. Bu gruba dahil olacak diğer oyuncu da 2004 doğumlu Berke Büyüktuncel. Bu grubun uzun yıllar TOFAŞ’a hizmet etmesini ve Türk basketbolunda kayda değer yerlere gelmesini hedefliyoruz. TOFAŞ Spor Kulübü’nün basketbola yatırım yapmasının nedeni yalnızca maç yok; yeni yüzler çıkarıp Türk basketboluna üstteki seviyede ayrıca oyuncu, ayrıca rol model olabilecek profiller kazandırmak. Bu gruptan beklentilerimiz büyük. Türk oyunculardan bu süreçte yalnızca iyi oynadım-kötü oynadım yok; artık 1-2 adım daha ileriye gitme, ben bu takımı sahiplenirim bu takımı bir noktadan diğer bir noktaya götürecek anlayışı, vizyonu koyarım ya da koyulmuş olan vizyona liderlik yaparım demelerini bekliyoruz. İyi oyunculuk ile daha iyi oyunculuk arasındaki ayrım zaten buralarda yatıyor” ifadelerini kullandı.

“BCL’İN MOTTOSU AÇTIRMAK DEĞİL BİTİRMEK”

FIBA Basketball Champions League’ın bu süreçte ortaya koyduğu vizyonu fazla dürüst ve realist bulduklarını söyleyen Tolga Öngören, şu ifadeleri kullandı; “Basketbol Şampiyonlar Ligi tercihimizin çok içten bir seçim olduğunu, BCL’in bu dönemde aldığı her karar ile yaşamış bulunuyoruz. Son olarak yaptıkları format değişikliğiyle maç sayısını, dolayısıyla deplasman sayısını azalttılar. Pandemi sürecinde dargın çok radikal bir karardı. Bunu yaparken de kulüplerin üzerine bir yük bindirmediler ve taahhütlerini yerine getireceklerini söylediler. Maçların 2 haftada 1 olarak oynanacak olmasının nedeni de deplasman hazırlığının bu süreçte eskisi gibi olmaması. Ülkeler arası bazı izinlerin alınması, regülasyonlara uyulmasının süre alacağının düşünülmesi. Pandemiden dolayı Avrupa’da yolculuk edilemeyecek duruma gelinirse alternatif planlarla kupa oynatılacak. BCL’in bu sezona ait mottosu başlatmak yok son vermek. O nedenle Şampiyonlar Ligi’nin aktüel duruma ait operasyonel anlamda ortaya koyduğu vizyonu doğru ve realist buluyor, bu hamlelerle öne çıktığını düşünüyorum.”

DHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu