Çalışma Hayatı

TRT dizisinde çalışan set işçileri direndi, kazandı

TRT 1 dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu’nun set-süsleme işçilerinin yargı gasplarına aleyhinde başlattıkları meslek vazgeçme eylemi kazanım getirdi. Yapım şirketiyle masaya oturan işçiler Sine-Sen’in de desteğiyle bütün taleplerini kabul ettirdi. Yarın kontrat imzalanacak.

TRT dizisinde çalışan set işçileri direndi, kazandı

EMEK SERVİSİ

Milyonlarca liralık bütçelerin harcandığı dizilerde kâr hırsı geçmek bilmiyor. Birçok sette işçiler esaret şartlarında çalışıyor, adalet gasplarına maruz kalıyor. Bunun son örneği ise Zihinsel Olarak Film’in yapımını üstlendiği TRT 1 dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu dizi seti oldu. İşçiler kendilerine mobbing uygulanması, çalışma koşullarının hijyenden ve iş güvenliğinden yoksun olması, primlerinin eksik yatırılması ve bir süredir ücretlerini alamamaları üstüne meslek vazgeçme eylemi başlattı. 3 gün süren eylem sonuç verdi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na ast (DİSK) Sinema Emekçileri Sendikası’nın da (Sine-Sen) desteğiyle işçiler yapım şirketiyle masaya oturdu. Tüm Taleplerini kabul ettiren işçilerle yapım şirketi arasında yarın sözleşme imzalanacak.

İşten çıkarma tehdidi

İşçilerin 1 aydır ücretlerini alamadıklarını ve primlerinin beceriksiz yatırıldığını gösteren Sine-Sen sanat biriminin açıklamasında şöyle dendi: “Arkadaşlarımızı işten çıkarmakla tehdit ettiler. Primleri en az ödenti üzerinden yatırılıyordu. Ücretlerini bir kısmını elden alıyorlardı. Bir süredir arkadaşlarımıza ücretleri yatırılmıyordu zaten. Bunun üstüne meslek bırakma eylemi başlatıldı. Ardından da işten tümdengelim tehditleri geldi. Buradaki sanat yönetmeniyle konuştuğumuzda ‘Siz meslek olmadığında çalışanınızı çıkartmaz mısınız’ şeklinde bir tepki aldık. Verdiğimiz yanıt ‘Hayır. Sözleşmede bir vakit belirtilmediyse çıkartamazsınız’ oldu.”

‘2 araba işçi yığarım’

Alıştırma ortamının hijyenden uzakta olduğunu belirten sanat birimi “Tuvaletler temiz yok. Giyinme odaları hijyenden yoksun. Gelen yemekler fazla kötü. Arkadaşlarımız sorunlarını anlatırken az bile bahsetmişler, gözlerimizle gördük çöp içinde çalışmak zorunda kalıyorlar. Maske yok, dezenfektan değil. Sadece oyucular gelince maske takılıyor” ifadelerini kullandı. Mesai saatlerinin sık sık uzadığını da gösteren Sine-Sen sanat birimi üyeleri “Arkadaşlarımız ‘istersen kalma, dışarıda bir sürü insan var. Sen buradan toparlanmadan ben 2 araba insan yığarım buraya’ şeklinde korkutma ediliyorlar. ‘Her çalıştığınız yerden asgari ödenti alırsınız. Sizi piyasa barındırmam, çalışamazsınız’ diyenler oluyor. Çocukların birçok güzel sanatlar öğrencisi” biçiminde yaşanan mobbingi anlattı.

Uzlaşma işçilerin oy birliğiyle sağlandı

Sete gitgide artarak işçilere destek olan Sine-Sen sanat birimi üyeleri BirGün’e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Arkadaşlarımızla konuştuk. Üretim şirketiyle de masaya oturuldu. 60 dek işçi arkadaşımız sette çalışıyor. Anlaşma arkadaşlarımız arasındaki oy birliğiyle sağlandı.”

Ücretler ödenecek, primler bütün yatırılacak

İşçilerle yapım şirketi aralarında sağlanan anlaşmaya dair ise şu bilgiler paylaşıldı: “Arkadaşlarımızın alıştırma koşulları düzeltilecek. Tuvaletlerin, soyunma odaların temizliği sağlanacak. Maske ve dezenfektan dağıtılacak. Yatırılmayan ücretler ödenecek, primler bütün yatırılacak. Fazla mesaiye kalmak istemeyen arkadaşlar zorlanmayacak. Servis koşulları düzeltilecek, yemekler daha iyi gelecek. En önemli şeylerden birisi de arkadaşlarımıza iş güvenliği eğitimi verilecek ve sette işe yarar bir ambulans bulundurulacak.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu