Dünya

Trump, Clinton skandalı ve Rusya belgelerinin gizliliğini uyandırmak için yetki verdi

ABD Milli İstihbarat Direktörlüğünün tarafından kongreye sunulan notlar dünya basınında geniş yer buldu. Eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan‘ın notlarında 2016 başkanlık seçimlerinde Halkçı namzet Hillary Clinton‘ın planlarına yer verildi. Clinton’ın dikkatleri kendi e-mail skandalından uzaklaştırmak için Donald Trump‘ı Rusya ile ilişkilendirme planından bahsettiği ortaya çıkmasının arkasında, ABD Başkanı Donald Trump birincil açıklamayı yaptı.

“GİZLİLİĞİN KALDIRILMASI YETKİSİ VERİYORUM”

Konuyla ilgili olarak Twitter üzerinden açıklamada yer alan Trump, “ABD tarihindeki en büyük siyasi suç olan Rusya oyununa (soruşturma) ilişkin tüm ve her türlü belgelerin gizliliğinin kaldırılması yetkisi veriyorum. bununla beraber Hillary Clinton’ın e-mail skandalı için de benzer yetkiyi veriyorum. Belgelerde redaksiyon olmayacak” dedi.

OBAMA’YA BRİFİNG VERİLDİ

Kongreye sunulan notlar henüz kamuoyu ile paylaşılmazken, notlara ulaşan Amerikan Fox New televizyonu, Brennan’ın eski Başkan Barack Obama’ya, Clinton’ın Trump’ı Rusya ile ilişkilendirme planı konusunda kısa toplantı verdiğini tespit etmişti.

CLİNTON SKANDAL ÇIKARMA TEKLİFİNİ ONAYLAMIŞ

Bahsi geçen notlarda Brennan’ın, “Clinton’ın dış politika danışmanlarından birinin Trump’ın itibarını sarsmak için bu faaliyetlerin Trump lehine Rusya güvenlik birimlerince yapıldığını iddia ederek bir skandal çıkarılabileceğini teklif ettiği ve Clinton’ın ise bunu onayladığını” yazdığı kaydedilmişti.

Brennan’ın keza notlarında 28 Temmuz 2016’da Obama’nın kendisine Trump’ın kampanyası ile Rusya aralarında herhangi bir ilişki bulunduğuna dair kanıt toplanmasını istediğinin de yer aldığı açıklama edilmişti.

SEÇİMDEN KISA SÜRE SONRA RUSYA İDDİALARI GÜNDEME GELDİ

Dışişleri Bakanı iken şahsi e-mailini devletin diplomatik işleri için kullandığı ortaya meydana çıkan Clinton, bu konuda soruşturma geçirmişti. Trump’ın 2016 kasımda seçimi kazanmasından kısa bir süre sonradan ise Rusya’nın Trump lehine ABD seçimlerine karıştığı iddiası gündeme gelmişti.

Trump, Clinton skandalı ve Rusya belgelerinin gizliliğini kaldırmak için yetki verdi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu