Dünya

Trump koronaya yakalanınca Paşinyan’ın planları suya düştü: Türkiye’nin Dağlık Karabağ’daki rolünü görüşeceklerdi

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın New York Times’a verdiği mülâkat bir skandalı ortaya çıkardı. Nikol Paşinyan, ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye‘nin Dağlık Karabağ‘daki rolünü görüşme sözü aldığını ama bu görüşmenin Trump’ın koronavirüse yakalanmasıyla gerçekleşemediğini açıklama etti.

NYT’deki Andrew Higgins imzalı haberde, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın telefon röportajında söyledikleri aktarıldı. Haberde, Paşinyan’ın Perşembe günü ABD Milli Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve konuyu gündeme getirdiği belirtildi.

“TRUMP KORONAVİRÜSE YAKALANINCA İPTAL OLDU”

Ermenistan Başbakanı’nın gazeteye anlattıklarına tarafından, O’Brien Trump ile bir telefon görüşmesi ayarlamaya söz verdi. Ancak habere tarafından bu görüşmeden saatler sonra Trump’ın koronavirüs testi fazla çıkınca Paşinyan’ın ABD’yi Ermenistan’ın tarafına çekme fırsatı ortadan kayboldu.

Haberde, Paşinyan’ın Türkiye’nin rolü nedeniyle mevcut çatışmayı “varlığına bir tehdit” olarak algıladığını söylediği de kaydedildi.

“TÜRKİYE AZERBAYCAN’A ILK ELDEN DESTEK VERİYOR”

Haberde, Paşinyan’ın röportajda Türkiye’nin Azerbaycan’a aracisiz olarak askeri destek verdiği suçlamasını tekrarladığı ve böylece çatışmaların çok daha güvenli olmayan bir ebat aldığını belirterek, “Çatışma daha büyük bir savaşın alarm zillerini çaldı ve büyük ve siyasi açıdan etkin Ermeni diasporasının yaşadığı ABD’yi, Türkiye’yi – ki hayati bir NATO üyesi – Ermenistan’ın düşmanlarına desteklemek için F-16 jetlerini konuşlandırdığını izlemek gibi şiddet bir konumda bıraktı.” ifadelerini kullandı.

PAŞİNYAN YANIT VEREMEDİ

Haberde Paşinyan’ın Ermenistan’ın bir barışma anlaşması kapsamında işgal ettiği Dağlık Karabağ topraklarından çekilip çekilmeyeceği sorusunu yanıtlamayı reddettiği ve bu kararın kendisine değil Dağlık Karabağ liderlerine ait olduğunu söylediği kaydediliyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Pazar günü askeri harekatı sonlandırma koşulu olarak Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’dan çekilmek için bir yıllık belirlemesini istemişti.

TÜRKİYE’NİN ÇATIŞMALARA AKTİF OLARAK KATILDIĞINI İDDİA ETTİ

Ermenistan geçen haftadan bu yandan Türkiye’nin çatışmalara aktif olarak katıldığını ve bölgede F-16’larla hava operasyonları gerçekleştirdiğini bahis etse de, şu belli başlı kadar herhangi bir kanıt ortaya koymadı. Türkiye ve Azerbaycan ise bu iddiaları “Ermenistan’ın milletlerarası kamuoyunu arkasına alma çabası” ve “kara propaganda” olarak nitelendiriyor.

Trump koronaya yakalanınca Paşinyan'ın planları suya düştü: Türkiye'nin Dağlık Karabağ'daki rolünü görüşeceklerdi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu