Ekonomi

Trump ‘teşvik paketi’ müzakerelerini durdurdu, altın ve ABD borsası çakıldı

Trump, Twitter üzerinden, Demokratlar ile aylardır devamlı özendirme paketi müzakerelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi‘nin Demokratlar’ın yönetimdeki eyaletleri kurtarmak için 2,4 trilyon dolarlık özendirme istediğini ve bunun Kovid-19’la hiçbir alakası olmadığını belirten Trump, “1,6 trilyon dolarlık çok eli bol bir önerge yaptık ve her zamanki gibi iyi niyetle pazarlık yapmıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“KAZANIRSAM BÜYÜK BİR TEŞVİK YASASINI HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Trump, “Onların taleplerini reddediyor ve ülkemizin geleceğine bakıyorum. Temsilcilerime, seçimden sonraya dek müzakereleri durdurma talimatı verdim, ben kazanır kazanmaz işine düşkün Amerikalılar ve ufak işletmelere odaklanan büyük bir özendirme yasasını hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

TRUMP AÇIKLAMASINDA ABD EKONOMİSİNİ ÖVDÜ

Senato Ekseriyet Lideri Mitch McConnell’dan özendirme paketi yerine ABD Yüksek Mahkemesi yargıcı adayı Amy Coney Barrett’in onaylanmasına odaklanmasını rica eden Trump, ekonominin çok iyi gittiğini, borsanın rekor seviyelerde olduğunu, istihdamın rekor rakamlarla iyileştiğini ve ABD’nin hesaplı toparlanmada dünyaya liderlik ettiğini kaydetti.

BORSA VE ALTIN SERT DÜŞTÜ

Trump’ın teşvik paketine karşın açıklamalarının arkasında New York borsasında endeksler ve altının ons fiyatı hızlı bir düşüş gösterdi. Altının ons fiyatı yüzde 1’lik düşüşle 1900 dolar seviyesinin altına geriledi.

ABD Define Bakanı Steven Mnuchin ile ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, özendirme paketine ilişkin son günlerde yoğun görüşmeler gerçekleştirmiş, ama ikilinin görüşmelerinde herhangi bir anlaşmaya varılamamıştı.

Trump 'teşvik paketi' müzakerelerini durdurdu, altın ve ABD borsası çakıldı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu