Dünya

Trump ve Biden ilk kez canlı yayında aleyhinde karşıya

ABD Başkanlık seçimleri yaklaşırken Donald Trump ve Joe Biden birincil yüz yüze münazarasını gerçekleştirdi. Trump ve Biden’ın birincil canlı yayın tartışmasının esas konuları aralarında Yüksek Duruşma, Covid-19, ekonomi, kentlerdeki polis şiddeti karşıtı gösteriler ve ırkçılık yer aldı.

Trump ve Biden ilk kez canlı yayında karşı karşıya

ABD’de başkan adayları Donald Trump ve Joe Biden’ı karşı karşıya getiren birincil naklen yayın tartışmasında, ağırlıklı olarak iç politika gündemi ve 3 Kasım seçimleri tartışılırken, adayların birbirlerine karşın sert eleştirileri dikkati çekti. 3 Kasım’a değin düzenlenecek üç tartışma programının ilki yapıldı.

Moderatörlüğünü Fox News haber kanalından gazeteci Chris Wallace’ın yaptığı 90 dakikalık tartışma programı takriben 2 saat sürdü. Tartışmada Yüksek Duruşma, Covid-19, ekonomi, kentlerdeki polis şiddeti karşıtı gösteriler ve ırkçılık gibi gündemler ele alındı.

Gelişmelerden öne çıkanlar şöyle:

“İnsanlar oy vermeli” diyen Biden “Trump insanları oy kullanmaktan caydırmaya çalışıyor” diye konuştu. Trump, “Posta ile oylamadan dolayı 3 Kasım’da seçimi kimin kazandığını bilemeyebiliriz” dedi.

İklim değişikliği sorunu

“Paris İklim Anlaşması bir felaketti diyen Trump, “Pak su ve hava elde etmek için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Biden, Trump’ı ‘Putin’in kuklası’ olmakla suçladı.

Irkçılık ve polis şiddeti

Biden, “Trump yönetiminde daha çok hastalandık, ayrıştık ve yoksullaştık. Varlıklı daha çok zenginleşti” dedi.

Biden “Protestolar sırasında kuvvet eylemlerinde bulunanların sorumlu tutulması gerektiğini fazla net belirttim” dedi, Trump, “Büyük kentlerde suçun artmasının bu kentleri idare eden parti ile ilgisi var. derhal gördüğümüz bütün kuvvet eylemlerinin kaynağı aşırı sağ yok fazla sol” ifadelerini kullandı.

Biden, Trump’a ‘palyaço’ yakıştırmasını yaptı.

Biden, ırkçılık konusunun seçimlere katılmasına karar vermesini sağlayan şey olduğunu belirtti. Biden siyah Amerikalılar için eşitsiz bir adalet sistemi olduğunu savundu. Trump ise, “Biden kolluk kuvvetlerinden destek almıyor ve eğer onların desteğini alırsa, fazla soldan desteğini kaybedecek” diye konuştu. Biden, “Irksal sorunlarda Trump’ın ne söylediğine yok, ne yaptığına bakmalısınız” dedi. Biden “ABD’deki polislerin büyük çoğunluğu saygın kimseler lakin çürük elmalar da var” diye ekledi.

Ödenti iddiaları

Hakkındaki ücret ödemediği iddiaları hakkında Trump “2016 ve 2017’de milyonlarca dolar kazanç vergisi ödedim ve ücret beyannamelerimi hazırlanmış olur olmaz göreceksiniz” dedi. Bideni ise “Trump yalnızca 750 dolar kazanç vergisi ödedi ve başkanlık seçimini kazanırsam vergi reformlarını zorlayacağım. Trump, aidat kanununu kendi lehine kullandı” yanıtını verdi.

Covid-19

Trump, “Çin, Rusya ya da Hindistan’da kornoavirüsten kaç kişinin öldüğünü bilmiyorsun, ben sınırları kapatarak hayat kurtardım. Biden başkan olsaydı, koronavirüsten 200 milyon kişi ölürdü” açıklamasında bulundu. Trump, “Dünyanın en büyük ekonomisine sahibiz lakin Çin pandemisi yüzünden kapattık. Biden ülkemizi kapatmak istiyor, ben açık yakalamak istiyorum ve koronavirüsten çok şey öğrendik. Amerikalılar bayağı hayata dönmek, ekonomiyi ve okulları başlamak istiyor” dedi. ABD Başkanı, “Biden büyük festivaller planlamak istemiyor çünkü kimse katılmayacak” diye kaydetti.

Biden, “Trump, çoğu eyalet koronavirüs salgınının yıkımından muzdaripken ekonomiyi başlamak istiyor” diye ekledi.

Biden, “Trump’ın koronavirüs salgınıyla başa çıkma planı yok ve tehlikeyi başından beri Amerikalılardan gizledi” diye konuştu. “Aşı konusunda Trump’a yok fakat bilim insanlarına güveniyorum” diyen Biden, “Koronavirüsün sıcak mevsimde ortadan kalkacağını söyleyen Trump’ın kendisiydi” hatırlatmasında bulundu.

Trump, “Pandemiden Çin sorumlu” diye kaydetti. ABD Başkanı, önümüzdeki aşının yazdan önce geleceğini, aksini bahis etmenin siyasi amaçlı bir tanımlama olacağını dile getirerek “Biden’in yaptıklarımızı yapacak kapasitesi değil” ifadelerini kullandı.

Biden, kendisini konuşturmayan Trump’a “Çeneni kapar mısın” diyerek karşı çıktı.

Yüksek Mahkeme

Trump, “Üç yıllığına değil, dört yıllığına seçildim ve Yüksek Mahkeme’deki anlamsız sandalyeye her kim olursa olsun namzet bakış hakkına sahibim” diye konuştu.

Biden, “Trump’ın Yüksek Mahkeme’deki anlamsız sandalye adayı, Sağlık Durumu Hizmetleri Yasasının anayasaya aykırı olduğunu düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Biden, “Şu lahza Demokrat Parti benim. Daha önceden sıhhat sorunları olanların sıhhat sigortasına erişimini engellemek istiyorlar. İnsanlar koronavirüsten hayatlarını kaybetti. 7 milyon kişi koronavirüse yakalandı. Sağlık Durumu sigortası sistemi yok edilirse bu insanlara ne olacak?” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu