Dünya

“Trump’a antikor kokteyli tedavisi uygulanıyor”

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows, yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan ABD Başkanı Donald Trump’ın hafif belirtiler gösterdiğini ancak hala görevinin başında olduğunu açıkladı. Trump’ın doktoru Sean Conley, “antikor kokteyli” tedavisini uyguladıklarını ve bunun sonucunda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını belirtti.

"Trump'a antikor kokteyli tedavisi uygulanıyor"

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’ın doktoru Sean Conley’in, Trump’ın son durumuna ilişkin yazdığı notu basınla paylaştı.

Conley, Trump’a, yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıktıktan sonra önlem amaçlı, Regeneron isimli firmanın Covid-19’a karşı geliştirdiği 8 gramlık “antikor kokteyli” tedavisini uyguladıklarını ve bunun sonucunda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını belirtti.

Trump’ın bu antikor ilacı haricinde çinko, D vitamini, famotidin ve günlük aspirin takviyesi aldığını da kaydeden Conley, “Trump bugün öğleden sonra itibarıyla yorgun ancak keyfi yerinde. Trump’ın durumu bir uzman grubu tarafından takip ediliyor ve başkan ve eşi Melania Trump’a sonraki aşamalar hakkında tavsiyelerde bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

Conley, Trump’ın eşi Melania Trump’ın da hafif öksürüğü ve baş ağrısı olduğunu aktararak, Trump ailesinin diğer bireylerinin Kovid-19 testinin “negatif” çıktığını da sözlerine ekledi.

BEYAZ SARAY: HAFİF SEMPTOMLAR GÖSTERİYOR ANCAK İŞİNİN BAŞINDA

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows, Beyaz Saray’da basına yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump’ın sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

Trump çiftinin moralinin yerinde olduğunu belirten Meadows, “Trump hafif semptomlar gösteriyor. Ancak işinin başında. Bu sabah bana sorduğu ilk soru ekonominin durumu ve Kongrede yapılan teşvik paketi görüşmeleriydi. Sadece işinin başında olan değil, işinin başında kalacak bir başkanımız var” ifadesini kullandı.

Meadows, Trump’ın ne tür belirtiler gösterdiğini açıklamazken Trump’ın Beyaz Saray’daki konutunda bir doktorun görev yaptığını aktardı.

Öte yandan Melania Trump da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, kendilerine destek verenlere teşekkür ederek, “Şu anda hafif semptomlarım var ancak genel olarak iyi hissediyorum. Bir an önce iyileşmeyi bekliyorum” mesajını paylaştı.

PENTAGON: TEYAKKUZ SEVİYEMİZDE BİR DEĞİŞİKLİK YOK

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Savunma Bakanı Mark Esper ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley’in pazar günü bir tören sırasında görüştüğünü ve Esper’in bu haftaki yurt dışı seyahatinden önce yaptırdığı Covid-19 testinin negatif çıktığını ifade etti.

Esper’in bugün de test yaptıracağını belirten Hoffman, Milley’in de bu sabah yapılan Covid-19 testinin negatif çıktığını kaydetti.

Bu sabah ABD Stratejik Kuvvetler Komutanlığına (STRATCOM) bağlı E-6B Mercury tipi nükleer silah uçaklarının Washington DC semalarında görülmesine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Hoffman, “Savunma Bakanlığının teyakkuz seviyelerinde herhangi bir değişiklik yok. ABD ordusu ülkemizi ve menfaatlerimizi korumaya hazırdır. Silahlı kuvvetlerimizin harbe hazırlık veya kabiliyetlerinde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Bu duyurudan (Trump Covid-19 testi) ulusal komuta ve kontrol yapımızda herhangi bir şekilde etkilenmemiştir” değerlendirmesinde bulundu.

E-6B uçaklarının rutin bir görev için bölgede olduğuna dikkat çeken Hoffman, Trump’ın Covid-19 testinin pozitif çıkması ile söz konusu uçuşun “tamamen tesadüf” olduğunu dile getirdi.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump, gece saatlerinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu gece First Lady ve benim Kovid-19 testimiz pozitif çıktı. Karantina ve iyileşme sürecine hemen başlayacağız. Bu süreci beraberce atlatacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada da Trump’ın doktoru Sean Conley’nin söz konusu testlerle ilgili resmi açıklaması paylaşılmıştı.

Açıklamada, Trump ile eşi Melania Trump’ın son yapılan Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı bilgisine yer verilirken, “Şu anda hem Başkan hem de First Lady iyi durumdalar ve iyileşme sürecinde her ikisi de Beyaz Saray’ın içinde evde kalacaklar” ifadelerine yer verilmişti.

Trump, kısa süre önce danışmanlarından Hope Hicks’in Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından kendisi ile eşinin karantina sürecine başlayacağını açıklamıştı.

Trump’ın yakın danışmanlarından Hicks, son dönemde ABD Başkanı’nın birçok seçim gezisinde yanında yer alan isimlerden biriydi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu