Gündem

Trump’ın Sağlık Durumu Durumuyla İlgili Çelişkili Talimatlar

Koronavirüse yakalanan ABD Başkanı Donald Trump’ın doktoru Sean Conley, “Başkan Trump’ın durumu bu sabahleyin itibariyle gayet iyi” açıklamasını yaptı. Conley, Trump’ın oksijen desteğine ihtiyaç duymadığını, kendisine “Remdesivir” adlı ilacın yanı sıra özel bir “antikor kokteyli” verildiğini söyledi. Conley, Trump’ın kaç günde hastaneden çıkacağıyla ilgili ise “Bunu söylemek hemen pek muhtemel değil” dedi.

Öte yanlamasına isminin açıklanmasını istemeyen bir Beyaz Saray yetkilisi, gazetecilere farklı tonda bir açıklama vererek “Başkan’ın hayati göstergelerinin son 24 saatteki durumu çok üzüntü vericiydi” dedi. Aynı yetkili Trump’ın iyileşmesinin hemen şimdi olası olmadığını, önümüzdeki 48 saatin kritik olduğunu söyledi.

Trump’ın doktorunun açıklamasından daha sonra yapılan bu ek yorumlama dikkati çekti.

s-9a8a83e598e6c1c012d1ed8189edcdea3b49be
Kovid-19’a yakalanan ve dün Walter Reed Askeri Hastanesine kaldırılan Trump’ın doktoru ABD Başkanı’nın afiyet hakkında bir basın toplantısı düzenledi.Sean Conley, basın toplantısına, “Bu sabahtan itibarıyla Başkan Trump’ın durumu gayet iyi.” sözleriyle başladı.Koronavirüs testinin pozitif çıkmasının arkasında hastaneye getirilmesi kararını ilgili tıp ekibiyle istişare halinde kendisinin verdiğini dile getiren Conley, 

“Başkan’ın buraya getirilmesini tedbir amaçlı olarak biz istedik. Kendisinin hafif öksürüğü ve yorgunluğu var, perşembe ve cuma sabahı ateşi vardı ancak ondan sonra ateşi kalmadı.” şeklinde konuştu.

‘Şu anda oksijen desteğine ihtiyacı yok’

Trump’ın oksijen desteği alıp almadığı sorularına net bir yanıt veren Conley, “Başkan şu anda oksijene alt değil. Oksijen desteğine ihtiyacı yok şimdi. Hastaneye geldiğinden bu yanlamasına oksijene hiç bağlanmadı.” bilgisini verdi.Conley, keza Trump’ın oksijen satürasyonunun yüzde 96 olduğunu açıkladı.Diğer doktorlarla birlikte Trump’a uygulanan tedaviden de bahseden Conley, “Remdesivir” adlı ilacın yanı sıra kendisine özel bir “antikor kokteyli” verildiğini belirtti.

Kaç günde hastaneden çıkacağı belirlenmiş değil

s-1242e4712a118cadffed45c51eb5ec55b82d14
Trump’ın Özel Kalemi Mark Meadows ile birlikte Başkanlıkla ilgili işlerini yürütmeye devam ettiğini vurgulayan Conley, 

“Kendisine Kovid-19’la ilgili milletlerarası protokolleri ve onun ötesini uyguluyoruz. Kaç günde hastaneden çıkacağını anlatmak şimdi böylece mümkün değil.” ifadesini kullandı.

Başkan Trump’ın hemen nefes alma zorluğu yaşamadığını kaydeden Doktor Conley, 

“Kendisi 74 yaşında bir erkek ve birazcık kilolu, buna emrindeki durumları her lahza kontrol ediyoruz. Onun dışarıda gayet dinç.” yorumunu yaptı.

Trump’ın eşi Melania Trump’ın durumuna da değinen Conley, “First Lady çok iyi durumda, o sebeple buraya gelmesine lüzum yoktu.” dedi.

Beyaz Saray yetkilisinden dikkat çeken açıklama

s-728ea4494c503b2616e55d9a8c652221c56d77
Öte yanlamasına adının açıklanmasını istemeyen bir Beyaz Saray yetkilisi, Beyaz Saray’ı takip eden muhabirlere Trump’ın sağlık durumu durumuna ilişkin bir yorumlama yaptı.Söz konusu yetkili, açıklamasında, “Başkan’ın hayati göstergelerinin son 24 saatteki durumu fazla endişe vericiydi ve bu bakımdan önümüzdeki 48 saat onun bakımı noktasında fazla kayda değer olacak. Bütün iyileşme sürecine ilişkin yolumuz demin tam açık yok.” ifadesini kullandı.

Perşembeyi cumaya bağlayan gece Kovid-19’a yakalandığını Twitter hesabından duyuran Trump, dün başkent Washington DC’ye yarım saatlik mesafede Maryland eyaletinde bulunan Walter Reed Askeri Hastanesine kaldırılmıştı.

Koronavirüse Yakalanan Trump Hastaneye Kaldırıldı: Peki Durumu Kötüleşirse Ne Olacak?

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu