Dünya

Trump’tan Dağlık Karabağ açıklaması

Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalara ilişkin izah etme yapan ABD Başkanı Donald Trump, “Çatışmaları durdurabilecek miyiz bakacağız” diye konuştu.

Trump’tan Dağlık Karabağ açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalara ilişkin, “O bölgede mükemmel ilişkilerimiz var ve (çatışmaları) durdurabilecek miyiz bakacağız” dedi.

‘DURUMU İZLİYORUZ’

Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan ve Ermenistan arasında büyüyen gerginliğin sorulması üzerine, gelişmelerden farkında olduğunu söyledi.

AA’nın aktardığına göre, durumu özenli bir şekilde izlediklerini belirten Trump, ”O bölgede ilişkilerimiz var ve (çatışmaları) durdurabilecek miyiz bakacağız” diye konuştu.

Önceki gün sabah saatlerinde Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermenistan ve Azerbaycan güçleri aralarında çatışma çıkmıştı. sivil ikâmetgâh birimlerine alev açması üzerine çatışmalar başlamıştı. Başlayan çatışmalarda, Ermenistan Dağlık Karabağ’daki sivil yerleşimlere saldırmakla suçlanmıştı.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU

Azerbaycan ve Ermenistan sınırında yer alan Dağlık Karabağ ve bölgeyi çevreleyen mesken yerlerinde milletlerarası statüde Azerbaycan’a ait sanılan lakin Ermenistan kontrolü altındaki topraklarda 33 yıldır çözülemeyen bir sorun olarak apaçık duruyor. 1987 yılında başlayan gerginlik, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardındaki şiddetli bir savaşa dönüştü. Savaşın gerisinde Karabağ’ın yönetimi fiili olarak Ermenistan kontrolü altına geçti. Savaş sırasında 30 bin kişi hayatını kaybetti, binlercesi göç etmek zorunda kaldı. 1994 yılında mütareke kabul edilmesine karşın, Azerbaycan ve Ermenistan sıkça birbirlerini Dağlık Karabağ çevresinde ve öteki Azerbaycan-Ermenistan sınırı her tarafında iki taraflı saldırılar ile suçluyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu