Ekonomi

TÜİK, hesaplı güven endeksi verilerini açıkladı

Hesaplı güven endeksi Eylül ayında yüzde 3,1 oranında artarak 88,5’e yükselmesine karşın endeks kötümser seviyede. TÜİK kadar açıklanan verilerin ardından Define ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından “Sağlam finansal altyapımızla enerjik yarınlara kesin bir şekilde yürüyeceğiz” açıklamasında bulundu.

TÜİK, ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ilişkin hesaplı güven endeksi verilerini açıkladı.

Endeks bu ay, ağustosa kadar yüzde 3,1 artarak 88,5 değerine ulaştı. Ekonomik güven endeksindeki yükseliş, tüketici, gerçek kesim (imalat sanayi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

AA’nın haberine kadar; Alıcı güven endeksi eylülde aylık bazda yüzde 3,2 artarak 82, reel kesim güven endeksi yüzde 0,5 yükselerek 105,7, hizmet sektörü güven endeksi de yüzde 6,4 artarak 74,9 değerini aldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise benzer dönemde yüzde 1,5 azalarak 93,5’e ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2 gerileyerek 83,3’e düştü.

Alıcı güven endeksi “Eylül 2020 Haber Bülteni”nde gerçekleştirilen güncelleme idareli güven endeksine de yansıtıldı. Detaylı metodolojik bilgiye, “Ekonomik güven endeksinde yapılan esas revizyona ilişkin metodolojik belge” dosyasından ulaşılabilecek.

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel idareli duruma ilişkin iyimserliği, 100’den minik olması ise genel hesaplı duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

BERAT ALBAYRAK’TAN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Abayrak,b ugün saat 11.00’de açıklayacağı Yeni Ekonomi Programı (YEP) ve 2021 yılı merkezi yönetim bütçesi öncesi açıklanan ekonomi güven endeksine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak, “Yeni Ekonomi Programı öncesinde endekslerimiz zinde gelmeye devam ediyor. Hesaplı Güven Endeksi bir önceki avuç içi tarafından %3,1 artarak 88,5 değerine yükseldi. Veriler gelecek adına kuvvetli mesajlar veriyor. Sağlam finansal altyapımızla güçlü yarınlara kesin bir şekilde yürüyeceğiz.” dedi.

Yeni Ekonomi Programı öncesinde endekslerimiz dinç gelmeye devam ediyor.

Ekonomik Güven Endeksi bir önceki avuç içi tarafından %3,1 artarak 88,5 değerine yükseldi. Veriler gelecek namına kuvvetli mesajlar veriyor. Sağlam mali altyapımızla enerjik yarınlara muhakkak bir şekilde yürüyeceğiz. pic.twitter.com/s62oIMlk3P

— Patent Albayrak (@BeratAlbayrak) September 29, 2020

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu