Ekonomi

Tüketici Koruma Derneği Genel Başkanı Koçal: Düğün salonlarının aldıkları kaporaları iade etmeleri gerekiyor

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, salgın sürecinde tüketicilerin bir takım adalet ihlalleriyle karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

Bu kapsamda sosyal ağ üzerinden yapılan alışverişlerde yaşanan sorunlara sinyâl eden Koçal, “Tüketici, hakkını seslenmek için aleyhinde muhatap bulamıyor. Tüketiciler, kesinlikle sosyal medya üzerinden alışveriş yapmasın. Buralardaki linkleri kullanmasınlar. İnternet üzerinden alışveriş yapılacaksa da firmaların kendilerine ait “www” ile başlayan web sayfalarını kullansınlar.” dedi.

DÜĞÜN SALONLARI VE ÖZEL OKULLARLA İLGİLİ CİDDİ SIKINTILAR VAR”

Koçal, pandemi dolayısıyla düğün salonları, özel okullar ve yurtlarla ilgili de çok ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

Tüketicilerin özel okullarla yaptıkları yüz yüze eğitim sözleşmeleri ve kısmi indirim konusunda daha önce izah etme yaptıklarını bildiren Koçal, şöyle devam etti:

“Yüz yüze eğitimin kalitesi ve fiyatıyla, uzakta eğitimin kalitesi ve fiyatı aynı değildir. Dolayısıyla bu ücretlerde bazı okullarımız kısmi indirime gittiler ama bazı okullarımız da ücretin tamamını edinmek için hala direniyor. Bu cins uyuşmazlıklar maalesef acilen alıcı hakem heyetlerine ve mahkemelerine yönelmiş durumda. Dosyalar da görülmeye başlandı. Bu konularda ülkemizi yeni kararlar bekliyor.”

“DÜĞÜN SALONU KAPORALARININ İADE EDİLMESİ GEREKİYOR”

Tüketicilerin, düğün salonu işletmecileriyle de ihtilaf yaşadığını dile getiren Koçal, şunları kaydetti:

“Nikah salonları da pandemi sürecinde kapalı olduğu için öncesinde sözleşme imzalayanlar, işletmeciye kapora verdi ama işletmecilerin bir kısmı bu kaporaları ‘bizden kaynaklanmıyor’ diye iade etmedi. Içten, burada bir mücbir sebep var. Konu, her iki tarafı da bağlıyor. Sonuçta hizmetin de ifası değil. Hatta, Borçlar Kanunu’nda bu konuyla ilgili düzenlemeler de var. Alınan bu kaporaların ve öteki ücretlerin ödenmesi gerektiğini söyledik fakat bazı nikah salonu işletmecileri buna yanaşmadı. Verilmeyen bir hizmetin bedeli olmaz. Dolayısıyla bu kaporaların ve öteki ücretlerin iade edilmesi gerekiyor. Hatta, hakem heyetleri de bu bedellerin ödenmesi noktasında karar vermeye başladı.”

FİRMALARIN GRAMAJ OYUNUNA DİKKAT!

Koçal, bir takım firmaların da ürünlerinin gramajını düşürüp “zam yapmadık” algısı yaratarak satmak yaptığını belirterek, “Bazı firmalar bu gramaj düşüklüğünü ürünlerinin ambalajına yazıp tüketicinin görmesini sağlıyor. Bir Takım firmalar da maalesef bu gramaj düşüklüğünü ürünlerinde belirtmiyor. Tüketicilerin bu konuya da uyarı etmesi gerekiyor.” dedi.

Tüketici Koruma Derneği Genel Başkanı Koçal: Düğün salonlarının aldıkları kaporaları iade etmeleri gerekiyor

Kaynak: Anadolu Ajansı / Arif Yavuz

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu