Eğitim

Türk öğrenci, Hong Kong Üniversitesi’nden tam burs kazandı

Hong Kong Üniversitesi (HKU), gelişmekte olan ülkelerdeki kabiliyetli öğrencilerin HKU’da hayallerinin peşinden gitmelerini desteklemek üzere 2019/2020 akademik yılı için HKU Geleceğin Liderleri için Burs programını oluşturdu. Başvurular; Gana, Madagaskar, Nepal, Nijerya ve Türkiye’deki öğrencilerden alındı. Pandemi sebebiyle dersler çevrimiçi olarak yapılsa da öğrenciler sanal derslere katılarak HKU’da yeni bir sayfa açtı.

Türk öğrenci Atilla Kaan Erişir, Fen Fakültesinde eğitim elde etmek üzere HKU’ya kabul edildi. Görme engelli arkadaşından ilham alan Atilla, üniversite tarafından düzenlenen ve lise öğrencilerinin bir araya gelerek küresel sorunlara çözümler ürettiği ve bunları ticari ürünler olarak hakemlere sunduğu milli bir sempozyum olan 2019 Uluslararası STEM Eğitimi Sempozyumunda Yenilikçilik Ödülünü kazandı. Ekibin konsepti, bir şirket göre araştırma ve üretim için benimsendi. Buluşlarında aradaki mesafeyi çözümleme ederek hem hareket eden ayrıca de sabit engelleri algılamak üzere bir ultrasonik algılayıcı sistemi yerine bir derinlik kamerasını tercih ettiler. Baston, bir mobil başvuru formu yoluyla bir konum işlevini taşıyan bir panik düğmesine de sahip olacak.

Atilla, “Hong Kong ve HKU ile ilk karşılaşmam, Hong Kong’un teknolojik yenilikleri oldukça destekleyen bir şehir halkı olduğunu öğrendiğim STEM Sempozyumunda gerçekleşti. Bilhassa HKU’ya başvurmamın sebebi ise Hong Kong’un ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olması. Beni bu üniversiteye çeken şeylerden biri de disiplinler arası bir yaklaşımla derslerin karmakarışık bir şekilde alınmasını karşılayan esnek müfredatı” dedi.

HKU’ya giren Atilla, şimdi tedavisi olası olmayan felç gibi hastalıklar için reformcu tedaviler bulmak üzere moleküler biyoloji ve biyoteknoloji alanında araştırmalar yapma hayalini yerine getirmek istiyor.,
(ACÖ-E)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu