Çalışma HayatıEkonomi

Türk Oyun Şirketi Rollic Games, Fransız Oyun Şirketi Voodoo’ya Aleyhinde Telif Davasını Kaybetti

Fransa merkezli mobil oyun şirketi Voodoo’nun hiper-basit marangozluk oyunu Woodturning, Android’de 56 milyon indirmeye ulaştı. İnternette videoları bolca viral olan, kocaman odun parçalarının tornaya sokulup yontulmasını ve boyanmasını konu bölge yapıma benzeşen, fazla sayıda mobil oyun var. Bunlardan birisi de İstanbul merkezli yerli oyun şirketi Rollic Games’in oyunu Wood Shop.

Her ne kadar grafikleri, bazı görsel elementleri öbür olsa da yapımların konusu benzer. İşte buradan yola meydana çıkan Voodoo, intihal iddiası ile Ocak 2020’de Fransa’da Türk şirketine dava açmıştı. Dava devam ederken Ağustos ayında Rollic Games ABD’li Zynga’nın bünyesine katıldı. Geçtiğimiz Eylül ayında ise dava sonuçlandı ve Rollic, yani Ağustos 2020’den bu yanlamasına Zynga olan taraf kaybetti.

Rollic ve Hero Games hakkında yasal operasyon başlatıldı. Ama Voodoo’nun kendisi de öyle masum yok:

Fransa’da bahşedilen karara göre Rollic’in Wood Shop isimli oyunu ayrıca Google Play Store hem de App Store’dan kaldırılması gerekecek. Ayrıca Rollic ve Hero’nun haksız rekabet nedeniyle 125 bin euro ceza ödemesi bekleniyor. Ilave olarak  Rollic Games, Voodoo kadar seçilen 3 kitlesel dergi ya da gazetede davanın sonucunu yayınlamak zorunda.

Davayı kendi ülkesinde şampiyon taraf olan Voodoo, sonucun hiper-basit oyun sektörü açısından emsal teşkil ettiği görüşünde. Yapıları gereki hiper-kolay oyunları kopyalamak, tekrar üretmek oldukça kolay. Bu da sahiden keza yapımların birbirlerine benzemelerine ayrıca de şirketler arası rekabet sorunlarına neden oluyor. 

Basit oyunların rakip yapımlara benzemesi konusunda Voodoo’nun da geçmişi gerçekte hiç masum yok. Şirketin Infinite Golf ve The Fish Master isimli oyunları, rakiplerine benzerliği ile uyarı çekiyor.​

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu