Teknoloji

Türk Telekom, Vasıta İçi Ivedi Çağrı Teknolojisi eCall’ı Honda Araçlara Getiriyor

Türk Telekom, vasıta sahipleri için hem kritik tartı talep eden hem de yaşam kolaylaştıran “eCall” isimli hizmetini Honda ile tüketicilerin hizmetine sunuyor. Bu nitelik bir uçtan bir uca vasıta sahipleri, kaza yaptıkları lahza Ivedi Çağrı Merkezi’ne ulaşabilecekler. Bundan Başka bu hizmet, kaza hemen bilinci kapanmış kazazedeler olursa 112 ekiplerine otomatik olarak da ulaşıp, kaza konumunu bildirebilecek.

Yeni cins Honda araçlarda yer alan eCall teknolojisi, kullanıcılara diğer bir avantaj da sağlayacak. Böylece ama vasıta sahipleri, bu teknoloji doğru vasıta içi internet, canlı trafik verilerinin de gösterilebildiği navigasyon hizmeti, sürüş performansı raporlama ve arıza bildirimi gibi yenilikleri de pratik bir şekilde kullanabilecekler.

Türk Telekom

Türk Telekom Strateji, Planlama ve Dijital Genel Müdür Yardımcısı Barış Karakullukçu, eCall teknolojisi ile araçlarda yeni bir dönemin başlayacağını söyledi. Olası trafik kazalarında zaman kaybedilmeden yetkililere ulaşılabileceğini ifade eden Karakullukçu, bu sayede süratli bir şekilde aksiyon alınabileceğini sözlerine ekledi.

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer tarafından yapılan açıklamadaysa eCall sisteminin yeni nesil güvenlik teknolojisi olarak tüketicilere ulaştırılacağı belirtildi. Kılıçer’in ifadelerine tarafından eCall teknolojisi, ilerleyen dönemlerde Honda’nın tüm modellerine entegre edilecek. eCall teknolojisinin diğer marka araçlara ne vakit ve nasıl geleceği şu lahza için bilinmiyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu