Ekonomi

Turkcell ile ASELSAN’dan meslek birliği

Türkiye’de yerli ve ulusal teknolojinin gelişimine maksimum katkı sunan şirketlerden ASELSAN ve Turkcell, güvenli dijital iletişim çözümü için kuvvet birliğine gitti. Yapılan meslek birliğiyle ASELSAN çalışanları, ayrıntılarıyla yerli ve ulusal a-ileti platformu üzerinden haberleşmeye başladı. ASELSAN’ın ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanan a-ileti’de Turkcell mühendislerinin geliştirdiği BiP iletişim platformunun uygulama özelleştirme altyapısı kullanıldı. Tehlikesiz irtibat sunan platform üzerindeki veriler “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı” ilkesine uygun bir şekilde ASELSAN’ın kendi data merkezlerinde saklanıyor.

ASELSAN’ın 8 binin üzerindeki çalışanının tüm haberleşme altyapısını karşılayan a-ileti platformu ile çalışanlar kendi aralarında güvenli ve süratli iletişim kurarak yazılı, sesli ve görüntülü görüşmelerini yapabiliyorlar. Keza platformda yer alan Keşfet bölümündeki kapalı grup irtibat kanalları da kurum ile çalışan iletişiminin dijitalleşmesine olanak sağlıyor. Yerli ve milli olmasıyla tehlikesiz altyapıya sahip başvuru formu, bir şirkete özel geliştirilen birincil iletişim platformu olarak da dikkat çekiyor.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün bu kayda değer meslek birliği hakkında şöyle konuştu: “ASELSAN, dünyanın en büyük 50 savunma sanayi şirketi arasında yer alıyor. ASELSAN ürünleri dünyanın 69 ülkesinde kullanılıyor. İki milyar doları geçen cirosu ile ASELSAN ile ilgili bilgiler ticari olarak mahremiyet taşıyor. Ayrıca yazışmalarımız, ürünlerimiz nedeniyle askeri olarak da mahremiyet taşıyor. ASELSAN ile ilgili hemen olan da olsa her iletinin yerli ve ulusal olarak bize özel geliştirilen bir platform üzerinden paylaşılmasını fazla manâlı görüyoruz. Türkiye’nin ihtiyaçlarını dışa bağımlı olmadan çözmemiz için kurumlar arası birlikte çalışabilirliğe örnek gösterilecek bir projeye imza atmaktan mutluluk duyuyoruz.”

“Şirketlere ve ulus kurumlarına özel uygulamalar için altyapımız hazırlanmış”
Konuyla ilgili değerlendirmesinde Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan ise şunları söyledi: “Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ve tüm olanaklarını yerli ve milli teknoloji için seferber eden ASELSAN ile karşılıklı çalışmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yaptığımız meslek birliğiyle yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi noktasında aynı misyonu paylaştığımız ASELSAN çalışanlarının, bu ülkenin mühendislerinin geliştirdiği iletişim platformu a-ileti üzerinden güvenli şekilde haberleşmelerini sağlıyoruz. Adamakıllı ASELSAN’ın ihtiyaçlarına göre BiP altyapımız üzerinden tasarladığımız a-ileti uygulaması, bu anlamda bir ilk olma özelliği de taşıyor. Önümüzdeki dönemde de şirketlerin ve ulus kurumlarının ihtiyaçlarına özel kullanım ve çözümler için altyapımız hazır. bu vesileyle projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu