Çalışma Hayatı

Türkiye Sigorta Başkanı’ndan BES ile ilgili manâlı tanımlama! Devreye girdiğinde…

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Idare Heyeti Başkanı Atilla Benli, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fon büyüklüğünü hedefine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “18 yaş altı, dövizli BES ve sanki bir takım uygulamalar devre girdiğinde bu alanda fazla ciddi potansiyel oluşacak. Toplam potansiyelimizin çok kısa sürede 400 milyar liraya çıkması mümkün.” ifadelerini kullandı.

Abone ol

AA Finans Masası’na misafir olan Benli, BES’te biriken fonların güvenilirliğine dair son dönemde bir takım eleştirilerin bulunduğunun hatırlatılması üzerine, bu eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Benli, “Açık ve net bir şekilde söylüyorum; bu yorumların hepsi yanlış. Bu haksızca ve yetkisiz bilgiyle yapılmış yorumlar vatandaşın da haklarını kaybetmesine neden olabilecek. Vatandaşlar sigorta şirketlerine sormadan, oradan buradan duydukları maksatlı yorumlarla hareket etmesinler.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Sigorta Birliği’nin bu konuda sistemin açık ve transparan bir şekilde çalıştığına dair tanımlama yaptığını anımsatan Benli, bütün dünyada yatırım-tasarruf ilişkisinin bireysel emeklilik sisteminden fonlandığını bildirdi.

Benli, tasarruf açığının BES ile kapatılabileceğini kaydederek, bireysel emeklilikte 2003’ten bu yandan süren, her geçen yıl ivmesi büyüyen, hükümetin peşine düşüp takip ettiği ve desteklediği bir başarı hikayesinin bulunduğunu, sistemin çok daha ileri götürülebileceğini anlattı.

BES’te katılımcıların kendi fonlarını kendilerinin seçtiğini, istedikleri zaman bu fonları değiştirebildiğini aktaran Benli, ister devlet tahviline, ister hisse senedine, ister özel tahvile yatırım yapılabildiğinden bahsetti.

Benli, “BES, uzun vadeli tasarruf sistemi. Aylık ufak minik tasarruflarla katılımcılarımızın emeklilik dönemindeki refahlarını çalıştığı zamandaki rahatlık düzeyinde yetişmek üstüne bir sistem.” ifadelerini kullandı.

BES’te yüzde 25 devlet katkısı olduğunu andıran Benli, “Hiçbir şekilde haciz, rehin mümkün yok. En güvenli yatırımlardan, tasarruf araçlarından bir her birine. Anapara piyasaları açısından da ülke hepimizin, burada yatırım yapılmasının kimsenin zararına olmaz. Sinerjiyi artırır.” dedi.

“Son bir yılda OKS ile fon büyüklüğü 30 milyar lira arttı”

Türkiye Sigorta Idare Heyeti Başkanı Benli, BES’in 2003’te kurulduğunu belirterek, fonların ulaştığı büyüklüğe ilişkin şu bilgiyi verdi:

“Kurulduğu günden bu yandan ciddi bir artış var. BES ve Otomatik Katılım Sistemi’nin (OKS) büyüklüğü 160 milyar lira. Toplamda 12,5 milyon iştirakçi var sistemde. Burada potansiyel fazla yüksek. Mevzuat anlamında beklediğimiz 18 yaş altının devreye girmesi. 18 yaş altı 20 milyon civarında potansiyelin sistemde kapasite olarak oluşması aramak. Ne dek erken yaşta tasarruf bilincini oluşturursak öyle manâlı. 18 yaş altı, dövizli BES ve sözde bazı uygulamalar devre girdiğinde bu alanda fazla ciddi potansiyel oluşacak. Toplam potansiyelimizin fazla kısa sürede 400 milyar liraya çıkması mümkün. Son bir yılda OKS ile birlikte fon büyüklüğü 30 milyar lira birdenbire arttı. Bugünkü verilerle ve potansiyelle kısa vadede 400 milyar liralık büyüklüğe ulaşabiliriz.”

Konut hanımlarının bile birikimlerini BES’te biriktirmesinin fon büyüklüğünü 60 milyar lira artırabileceğini dile getiren Benli, yeni başvuru formu ve değişikliklerle toplam fon büyüklüğünün çok daha fazla artabileceğini söyledi.

“Dövizle BES’le ülkeye önemli döviz girişi olacak”

Atilla Benli, sigorta sektörünün fazla açık ve saydam olduğunu belirterek, kullanıcıların, devlet denetimindeki birikimlerinin nerede kim göre kullanıldığını istedikleri süre görebileceğini vurguladı.

Bireylerin kendi hesaplarında, kendi gözetimlerinde aralıksız saydam bir idare olduğunu bildiren Benli, finansal sistem içerisinde en fazla denetlenen ve hukuki düzenlemeleri en sıkı olan sektörün sigortacılık olduğunun altını çizdi.

Benli, dövizli BES uygulamasının sektöre sağlayacağı katkılara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bizim ayrıca mavi kartlı vatandaşımız hem de yurt dışarıya yaşayan çoğu vatandaşımız var. Onların gelirleri giderleri döviz üzerinden, dolayısıyla tasarruflarını da yine döviz üzerinden yerine getirmek istiyorlardı. Buradaki bir ihtiyaçtan doğan bir sonuç bu. Yurt dışarıya yaşamış 6 milyon vatandaşımız var. Dövizli BES, 6 milyon kişinin Türkiye’ye döviz gönderip, döviz üzerinden tasarruflarını, emekliliğini Türkiye’de yapmasıdır. Yani dövizin Türkiye’ye getirilmesi laf konusu. Burada ikincil bir mevzuat var. Sektör olarak bu mevzuatın çıkmasını bekliyoruz. İkincil mevzuatımız tamamlandığında burada da önemli bir ivme kat edilecek.”

Benli, bu mevcut 6 milyon kişinin, şirketlerin çalışmasına ve bu kişilere ulaşmasına emrindeki olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim gördüğüm, bu talepten arza dönüş. Bu çok uzun senelerdir istenen ve söylenen bir konu vatandaşlarımız kadar. Dolayısıyla, doğal olarak bu 6 milyon potansiyel içerisinde birincil etapta herhangi bir pazarlama ya da tanıtma çalışması olmadan bekleyen bir kesimin sisteme girişi olacak. Sonradan biz onların ihtiyaçlarına tarafından, ürünlerimizi onlara sunacağız. Bu çerçeve de yüzde 50 penetrasyonu çok sürpriz görmüyorum.

“Sigorta sektörünün lokomotifi olmayı istiyoruz”

Atilla Benli, banka dışı mali kesiminin oranının neden istenilen seviyede olmadığına ve bu konudaki çözüm önerilerine ilişkin bir soru üzerine, sigortacılığın, bankacılıktan sonra ikinci büyük finansal sektör olduğunu söyledi.

Sektörün yüzde 94,5-95’ini bankacılığın, yüzde 4-4,5’ini de sigortacılığın oluşturduğunu dile getiren Benli, Türkiye sigorta sektörünün bundan böyle her geçen gün güçlendiğini bildirdi.

Benli, “Burada bankaların üzerindeki yükü biraz alacağız, elimizi taşın altına koyacağız ve finansal sektörde birazcık daha kredi-mevduattan yatırım-tasarruf ilişkisine geçişteki en doğal paydaş olacağız. acilen yol açık, bahanemiz değil. Derhal Türkiye Sigorta ile açılan fırsat penceresinden yürüyeceğiz.” dedi.

Türkiye Sigorta isminin verdiği sorumlulukla ciddi bir atama üstlendiklerini vurgulayan Benli, “Bize güvenenlerin güvenini nafile çıkarmayacağız. Katma değerimizi daha önce 1 ise çalışarak üreterek bundan daha sonra 10’a çıkaracağız. Sigorta sektörünün lokomotifi olmayı hedefliyoruz. Sigorta sektörüne yol açıcı stratejiyle en büyük paydayı vermeyi istiyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu